Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Wkrótce wielkie targowanie w Starym Polu

2018-06-09 08:00:00 (ost. akt: 2018-06-08 23:29:58)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Przyciągają setki wystawców oraz tysiące zwiedzających. Nie inaczej będzie podczas tegorocznych targów, które odbędą się już 16 oraz 17 czerwca.

Trwają przygotowania do Żuławskich Targów Rolnych, które odbędą się już 16 i 17 czerwca w Starym Polu. To już stały punkt w kalendarzu imprez, jakie organizuje tutejszy oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W tym roku hodowcy i wystawcy spotkają się po raz 25!

— Szacujemy, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, na targach zaprezentuje się około 500 wystawców, a w ciągu tych dwóch dni odwiedzi nas blisko 40 tysięcy osób — mówi Włodzimierz Sawirski, komisarz Żuławskich Targów Rolnych. — Chociaż lista zgłoszeń jest już zamknięta, to ci drobniejsi wystawcy mają szansę na udział w targach, nawet jeśli zgłoszą się na kilka dni czy w dniu rozpoczęciu imprezy. Sporo miejsca podczas tej imprezy mamy bowiem na tzw. „manhattanie”, czyli w miejscu, gdzie może zaprezentować się cała reszta mniejszych wystawców.

Podczas tegorocznych targów zaprezentują się przedstawiciele kilkunastu branż, m.in. rolniczej, ogrodniczej, pszczelarskiej budowlanej, firm związanych z chemią w rolnictwie, a także te oferujące m.in. maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze. Targi będą także bogate w ofertę producentów i dystrybutorów z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii i systemami grzewczymi. Targi stanowią również okazję do prezentacji najnowszych osiągnięć techniki, technologii i genetyki, przez co służą postępowi i rozwojowi rolnictwa.

W Starym Polu pojawi się również całkiem sporo wystawców oferujących produkty spożywcze wytwarzane tradycyjnymi metodami. Smakosze będą mogli kupić wędliny, sery, miody, w tym pitne, zioła, nalewki, produkty tradycyjne, zdrowy nabiał, podpiwki, chleb na zakwasie czy własnoręcznie wyrabiane mięsa i kiełbasy. Tego na targach nie zabraknie.

— Wszystkim atrakcjom będzie także towarzyszyła wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego — mówi komisarz targów. — Uzupełnieniem wydarzenia tradycyjnie będą również wystawy zwierząt hodowlanych, ptaków i konkursy hodowców.

Jedną z większych atrakcji targów będzie Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Krajowy Czempionat Koni Sztumskich, podczas których najpiękniejsze rasy koni zaprezentują najmłodsi hodowcy tych zwierząt.
— 
Tradycją targów jest również wystawa zwierząt hodowlanych: bydła mięsnego oraz trzody chlewnej, a także pokaz zwierząt użytkowych i ozdobnych, m.in. królików, kur, indyków i gołębi, a także wystawa ptaków egzotycznych. Swoje prace zaprezentują również artyści ludowi i rękodzielnicy — dodaje Włodzimierz Sawirski.

Podczas imprezy będą działały stoiska oferujące małą gastronomię: kiełbaski z grilla, szaszłyki, zapiekane serki oraz lody i napoje. Bo apetyt rośnie... na świeżym powietrzu. O dobry nastrój zadbają także muzyczne zespoły. Dla gości w sobotę zagra zespół Babsztyl, a w niedzielę muzycy grupy Trzy Gitary.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej oferty. Mamy nadzieję, że dopiszą nam nie tylko wystawcy i hodowcy, ale i pogoda, tak aby odwiedziło nas, jak najwięcej osób. Liczymy także na elblążan, którzy zawsze chętnie odwiedzają Stare Pole i są tu mile widziani. Zapraszamy — zachęca komisarz targów.
25. Żuławskie Targi Rolne odbędą się w sobotę i niedzielę 16 i 17 czerwca w godz. 9 do 17. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.podr.pl.
As