Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Spotkanie z rycerzami w Żurawcu

2018-06-06 10:20:38 (ost. akt: 2018-06-06 10:33:45)
Historyczny festyn w Żurawcu

Historyczny festyn w Żurawcu

Autor zdjęcia: fot. Kamil Gorczyński, Chorągiew Ziemi Malborskiej

Elbląskie Bractwo Historyczne oraz sołectwo Żurawiec zorganizowały festyn z okazji Dnia Dziecka. Najmłodsi mogli poznać bliżej życie, ubiór, broń i uzbrojenie używane w okresie średniowiecza.

Prace w Żurawcu na terenie świetlicy wiejskiej zaczęły się wcześniej, ponieważ wykonano drewnianą wiatę nad piecem do wypału ceramiki oraz ustawiono kapliczkę z figurą św. Rocha, patrona rolników i ogrodników.

1. czerwca Elbląskie Bractwo Historyczne wsparli członowie Chorągwi Ziemi Malborskiej oraz Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej "Kuźnia Pruska".

Dzieci mogły uczestniczyć w konkursach: strzelania z łuku, miecza sportowego, rzutu pruskim oszczepem, przeciągania liny, skoków w workach oraz w biegu w nartach króla Bolka. Były gry średniowieczne: pruskie kręgle oraz KUBB. Odbyły się zajęcia rzemieślnicze: wyrób ręczny mydła oraz praca na kole z gliną, podczas których był również słodki poczęstunek.

Można było obejrzeć broń i przymierzyć elementy uzbrojenia z okresu XI-XV wieku, oddać strzał z machiny oblężniczej onager. Kazimierz Kałedkowski zaprezentował działanie fumatora: pierwszej chemicznej broni średniowiecznej, użytej m.in. przez wojska mongolskie w bitwie pod Legnica w 1241 r.

Odbyły się również dwie bitwy - jedna przeprowadzona przez dzieci bitwa na balony z wodą, a druga to pokaz rekonstruktorów z Chorągwi Ziemi Malborskiej, Elbląskiego Bractwa Historycznego i Kuźnie Pruską.
oprac. daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB