Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Festiwal „Muzyka polska na Żuławach”

2018-06-13 10:23:35 (ost. akt: 2018-06-13 10:26:10)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Już po raz piąty mieszkańcy Żuław będą mogli przekonać się, że słowiańska żywiołowość przeniesiona na dźwięk wiolonczel i skrzypiec daje wspaniałe muzyczne rezultaty.

Na początku lipca odbędzie się bowiem kolejna edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”, który co roku gromadzi tysiące melomanów, spragnionych rodzimych kompozycji. Tym razem Elbląska Orkiestra Kameralna odwiedzi Braniewo, Stare Pole, Elbląg i Pasłęk.


O harmonijne połączenie akcentów duchowych i rozrywkowych zadbają nie tylko elbląscy kameraliści, ale również towarzyszący im Marcin Wyrostek i jego zespół. Wspólnie postarają się odkryć przed słuchaczami piękno nadwiślańskich melodii. Jak stwierdził w jednym z wywiadów akordeonista, „warto podkreślać wielobarwność i energiczność polskiej muzyki, bo nie mamy się czego wstydzić”.
Zainteresowanie Marcina Wyrostka rodzimymi kompozycjami znalazło odzwierciedlenie na jego płycie Polacc. W ramach Festiwalu słuchacze będą mogli wysłuchać niektórych utworów pochodzących z krążka, m.in. Mazurcyjka, Chodzonego i Maccabi Warszawa. Ponadto, usłyszymy jedno z najbardziej znanych dzieł Astora Piazzolli, Libertango, w wersji ethno-folkowej.

V Festiwal „Muzyka Polska na Warmii i Żuławach”
3-6.07.2018, 19:00
3 lipca - Kościół pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie
4 lipca - Kościół pw. św. Barbary w Starym Polu (Krzyżanowo)
5 lipca - Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu
6 lipca - Kościół pw. św. Bartłomieja w Pasłęku

Wykonawcy: Marcin Wyrostek – akordeon z zespołem: Mateusz Adamczyk – skrzypce, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne, Marek Moś – dyrygent

W programie m.in.: Zrywany - P.Zaufal, Chodzony - P.Zaufal, Cinema tango - M.Wyrostek, Libertango - A.Piazzolla, Mazurcyjek - M.Wyrostek, Maccabi - M.Adamczyk, Palinka - M.Wyrostek, Pożegnanie - M.Wyrostek, Qwerty - M.Wyrostek. Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Źródło: Dziennik Elbląski