Poniedziałek, 30 stycznia 2023. imieniny: Martyny, Macieja, Teofila

Ścieżka kościelna ponownie otwarta

2018-06-15 12:23:51 (ost. akt: 2018-06-15 12:32:04)
Ścieżka kościelna w Elblągu

Ścieżka kościelna w Elblągu

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Po niemal miesięcznej przerwie, spowodowanej remontem dachu budynku parafii św. Mikołaja, czynna jest ścieżka kościelna.

W połowie maja br. ścieżka kościelna została zamknięta, z powodu remontu dachu budynku parafii św. Mikołaja. Przechodniom zagrażać mogły spadające dachówki. Remont dachu zakończył się zgodnie z planem (15.06) i jeden z najstarszych zabytków Elbląga jest ponownie czynny.

Ścieżka kościelna jest unikatem w skali kraju. Stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Stanowiła najszybszą i najkrótszą drogę pomiędzy nimi, stąd też jej nazwa. Prowadziła ona od kościoła św. Ducha, przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (obecnie Galeria El).

Po II wojnie światowej ocalał tylko odcinek łączący ulice Świętego Ducha i Mostową. Całe przejście rozpiera 10 gotyckich łęków. Ocalały fragment Ścieżki kościelnej stanowi jeden z nielicznych, oryginalnych elementów średniowiecznych, który zachował się na elbląskim Starym Mieście.

W 2006 roku, podczas czerwcowych obchodów Dni Elbląga, nastąpiło otwarcie Ścieżki kościelnej dla turystów. Od czasów powojennych była niedostępna dla zwiedzających, w obawie przed dewastacją zabytku. Ścieżkę kościelną można podziwiać codziennie od godz. 9.00 do 17.00.
daw


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sebas #2519793 | 37.47.*.* 15 cze 2018 16:51

    Wspaniale, znów będę miał gdzie siusiać i pić pod chmurką!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz