Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

10-lecie Liceum Plastycznego. Nauczyła ich dostrzegać piękno [zdjęcia]

2018-06-15 15:00:00 (ost. akt: 2018-06-15 15:44:02)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym skończyło 10 lat. W piątek odbyły się uroczyste obchody jubileuszu szkoły, które były okazją do podsumowania dynamicznej historii życia placówka i osiągnięć jej uczniów oraz absolwentów.

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym rozpoczęło działalność na mocy porozumienia między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a władzami powiatu elbląskiego 1 września 2008 r. Szkoła jest jedyną tego typu placówką w regionie i to do niej właśnie młodzież uzdolniona artystycznie przychodzi uczyć się z Elbląga oraz z powiatów ościennych.

Od dziesięciu lat szkoła star się wnosić swój wkład w rozwijanie lokalnego życia kulturalnego, by dzięki talentom oraz młodzieńczej energii współtworzyć aktywnie środowisko artystyczne.

— W ciągu minionych dziesięciu lat Liceum Plastyczne przeszło długą drogę, efektem czego jest wyjątkowa szkoła, wychodząca naprzeciw zainteresowaniom młodzieży, gdzie najważniejszą osobą jest uczeń i jego rozwój. Dziś Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to nowoczesna szkoła, miejsce pracy nauczycieli z pasją, pełnych energii i entuzjazmu, którzy prowadzą młodzież do sukcesu. To miejsce, w którym rodzą i urzeczywistniają się szalone pomysły, miejsce, do którego z chęcią przychodzimy i podejmujemy się kolejnych wyzwań i realizacji rzeczy na pozór niemożliwych. Miejsce, w którym staramy się zaspokajać marzenia i ambicje wielu młodych i utalentowanych ludzi — mówi dyrektor szkoły Krystyna Brinkiewicz.

Mimo krótkiej historii dorobek szkoły jest imponujący. Uczestniczy w prestiżowych przeglądach, konkursach, wymianach międzynarodowych, zaprasza na warsztaty i zajęcia wybitnych artystów, m.in. z zaprzyjaźnionej gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Lista nagród i wyróżnień zdobytych przez młodych twórców i ich mistrzów jest długa. Wystarczy choćby przypomnieć stypendia ministra kultury, które trafiały do absolwentów, czy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie stanęła choinka, którą świątecznie udekorowali uczniowie Liceum Plastycznego.
O szkole w samych superlatywach wypowiadają się m.in. uczniowie i absolwenci.

— Tutaj wielu z nas rozwinęła swoją estetyczną stronę duszy. Szkoła, najogólniej mówiąc, nauczyła nas dostrzegać piękno. Ja dziś przygotowuję teczkę na „filmówkę”. Przeszłam już pierwszy etap rekrutacji i przygotowuję się do kolejnego — mówi Karolina Zabaryłło.

Ostatnia dekada to także niezwykle intensywny rozwój infrastruktury szkoły. Powstały m.in. nowe pracownie wraz z nowoczesnym wyposażeniem, które dają szanse działaniom edukacyjnym, artystycznym i wychowawczym. A to jeszcze nie koniec, bo szkołę czeka rozbudowa. Pieniądze na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Starostwa Powiatowego w Elblągu.

— Powstaną m.in. pomieszczenia gimnastyczne, które wypełnią w szkole elementy kultury fizycznej i ruchu. Zastosowane tu rozwiązania techniczne i specjalny system przesuwnych ścian pozwoli w przyszłości wykorzystywać je np. na przestrzenie do wystaw. Powstaną także pracownie, a dla uczniów zostanie zorganizowane zaplecze socjalne, gdzie będą mogli odpocząć i zjeść posiłek — zapowiada starosta elbląski Maciej Romanowski. — Na prace chcemy przeznaczyć ok. 3,3 mln zł. Teraz tylko należy ogłosić przetarg i trzymać kciuki za kwoty, które zaproponują nam oferenci. Rozbudowa zacznie się jeszcze w tym roku i zakończy się w roku następnym.

Dzień wcześniej w Galerii El w Elblągu odbył się wernisaż wystawy przygotowanej z okazji 10-lecia szkoły. To pierwsza tego typu wystawa pokazująca w jednym miejscu prace nauczycieli Liceum Plastycznego i absolwentów tej szkoły: grafikę warsztatową i projektową, rzeźbę, malarstwo, rysunek czy fotografię.
as