Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

"Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ruszy jesienią". Czekają na opinie mieszkańców

2018-07-24 12:12:00 (ost. akt: 2018-07-24 12:19:47)
W tym miejscu ma zostać wybudowany kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

W tym miejscu ma zostać wybudowany kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Na jesieni tego roku ruszy budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną — zapowiedział poseł Jerzy Wilk (PiS) podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek (17.07). Na początek do pracy wkroczą geodeci.

Na jesieni tego roku rozpoczną się prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną — zapowiedział poseł Jerzy Wilk (PiS) podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami.
— Prace rozpoczną się, gdy zakończy się sezon lęgowy ptaków. Na początek geodeci wytyczą działkę (1300 metrów) w Nowym Świecie, gdzie ma powstać przekop. Zostanie ona ogrodzona, a następnie rozpocznie się wycinka lasu w tym miejscu — mówi poseł Jerzy Wilk.

Dokumenty dotyczące przekopu znajdują się obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, która zwróciła się o opinie w tej sprawie m.in. do Straży Granicznej, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Inspekcji Sanitarnej.
— Spodziewamy się, że opinie te zostaną uzyskane do początku sierpnia tego roku. Potem zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji — mówi poseł Jerzy Wilk.

Tymczasem poseł PiS zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przekopu.
— Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane, zależy nam na każdych opiniach, tych krytycznych także. Poprzez konsultacje chcemy rozwiać wątpliwości mieszkańców. Bardzo nam zależy, aby ta inwestycja była realizowana ponad podziałami. Przekop jest ogromną szansą na rozwój dla Elbląga i gmin nadzalewowych — mówi poseł Jerzy Wilk.

Swoje opinie i uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać w biurze poselskim Jerzego Wilka, które mieści się przy ul. Czerwonego Krzyża 2-6 w Elblągu. Potrwają one do końca sierpnia.
— Zbierzemy je w jeden dokument i przekażemy do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej — mówi poseł Wilk.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł. W listopadzie 2018 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zx #2542652 | 77.254.*.* 24 lip 2018 16:15

    Pisałem nie raz, więc co szkodzi powtórzyć."Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m". Nie prawda. Do tej długości 1300m, należy dodać ok 10 km przez Zalew, oraz ok 7 km rzeką Elbląg.Na zalewie aktualna głębokość to 2,3-2,5m- więc permanentne pogłębianie do 5m przez LATA. Rzeka ma i mniej i więcej, więc też trzeba pogłębiać. Zalew, ma dno muliste, które przy sztormie jest przemieszczane,- po np roku dalsze pogłębianie. I tak do znudzenia, bo się to okaże nieopłacalne. To musi być być olbrzymi ruch statków, by z ich opłat pokryć wydatki na ten cel. Czarno to widzę, a mam pewne doświadczenie, gdyż kilkanaście lat pracowałem w zawodzie rybaka, właśnie na Zalewie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)