Niedziela, 5 grudnia 2021. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Serce dzwonu zabije w Pasłęku. Niezwykły koncert na carillonie

2018-08-08 10:52:51 (ost. akt: 2018-08-08 10:54:22)
Monika Kaźmierczak zagra koncert na carillonie

Monika Kaźmierczak zagra koncert na carillonie

Autor zdjęcia: arch. ETk

Niezwykły koncert odbędzie się na Parkingu Staromiejskim w Pasłęku. Na carillonie, czyli instrumencie, na którym można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów zagra światowej klasy carillonistka Monika Kaźmierczak.

Już 25 sierpnia w Pasłęku odbędzie się niezwykły koncert pt. "Serce dzwonu". Na carillonie mobilnym zagra światowej klasy instrumentalistka Monika Kaźmierczak. Carillon to instrument, który jest zespołem dzwonów wieżowych. Za pomocą specjalnej klawiatury sercami tych dzwonów można na nim wybijać melodie.

Carillon powstał w XVI wieku we Flandrii, gdzie tamtejsi ludwisarze osiągnęli mistrzostwo w swoim rzemiośle i uczynili z niego sztukę. Największe skupiska historycznych carillonów można spotkać w Belgii, Holandii oraz w północnych Francji i Niemczech, gdzie ciągle są w użyciu podnosząc rangę i atrakcyjność miast i napawając dumą ich mieszkańców. Carillon mobilny składa się z 48 dzwonów o wadze od 9 kg do 845 kg. W Pasłęku zagra na nim Monika Kaźmierczak. W 2000 roku uczestniczyła ona w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii, co zaowocowało zostaniem jedną z miejskich carillonistek.

W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort, gdzie w 2005 roku uzyskała stopień magisterski. Następnie kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. Jest również nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Oprócz Polski koncertuje m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii. W Pasłęku w jej wykonaniu usłyszymy aranżacje muzyki klasycznej i filmowej oraz oryginalne kompozycje carillonowe. Koncert rozpocznie się o godz. 10. Mobilny carillon zawita 25 sierpnia również do Elbląga, koncert rozpocznie się o godz. 14 na ul. Stary Rynek.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB