Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Światowid czeka wielka przebudowa. Prace ruszą już w tym miesiącu

2018-08-15 14:00:00 (ost. akt: 2018-08-15 14:42:54)
Po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń

Po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

Jeszcze w sierpniu rozpocznie się przebudowa siedziby Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. We wtorek (14.08) podpisano umowę na wykonawstwo z firmą, która w latach 60. budowała ten obiekt. Remont pochłonie prawie 24 mln zł.

Od wielu lat dyrekcja Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu starała się zmodernizować swój obiekt, który do użytku został oddany na początku lat 60. XX wieku. Pierwotnie projekt budowlany przebudowy miał opiewać na około 15,3 mln zł. Jednak w trzech kolejnych przetargach firmy zainteresowane gruntownym remontem obiektu proponowały za swoje usługi ceny o nawet kilkanaście milionów wyższe niż zakładano. Ostatecznie z samorządu województwa udało się uzyskać jeszcze 4,8 mln zł. Dodatkowo do remontu 1,8 mln zł dołożyło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A do tego wszystkiego ponad 2 mln zł ze środków własnych i i zaciągniętego kredytu wyłożył również Światowid.

Czwarty przetarg wyłonił także wykonawcę robót. Przebudową Światowida zajmie się firma Przembud Gdańsk S.A. To własnie ta firma w 1962 roku oddała do użytku budynek elbląskiego Światowida.

— Nie ukrywam, że towarzyszy mi dziś wzruszenie — mówił we wtorek (14.08) Konrad Murzyński, prezes Przembudu, podczas podpisywania umowy na wykonawstwo. — To będzie specyficzna praca, bo prowadzona na "żywym" organizmie. Musimy tak zorganizować prace, by sobie nawzajem nie przeszkadzać. Możemy zacząć nawet 20 sierpnia. Mam nadzieję, że spełnimy oczekiwania. Będziemy starali się pracować jak najszybciej, by Światowid mógł jak najszybciej w pełni pracować.

Podczas przebudowy, która ma zakończyć się dopiero w trzecim kwartale 2020 roku, Światowid tak jak dotychczas będzie prowadził żywą działalność kulturalną. Bez większych przeszkód będzie m.in. działało kino. Po modernizacji obiekt zostanie rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Powstaną w nim profesjonalne pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe, zostanie także utworzone Centrum Aktywności Społecznej, w którym skupiona będzie działalność z zakresu arteterapii, także na rzecz seniorów i osób wykluczonych, oraz stworzenie Ośrodka digitalizacji, który w szerszym stopniu zajmie się edukacją regionalną i promocją regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

— Powstanie także nowa sala kina edukacyjnego, zmodernizowane zostaną pracownie do edukacji kulturalnej, a sala sportowa dostosowana zostanie do organizacji różnorodnych wydarzeń. Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej CSE Światowid — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Ostatecznie koszt całkowity projektu to 23 mln 724 tys. zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa to 9 mln 337 tys. zł, a wkład własny Światowida - 2 mln 196 tys. zł.

— Zasłużyliście sobie na tę inwestycję przez twórcze, ambitne, wieloletnie działanie, w obszarze nie tylko regionu elbląskiego, ale całej Warmii i Mazur. Cieszę się, że samorząd województwa nie miał żadnych wątpliwości, aby teraz wesprzeć tę inwestycję. To ważne, aby taka jednostka kultury dalej się rozwijała — dodał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, który był obecny w podczas podpisania umowy z wykonawcą.
as


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB