Niedziela, 13 czerwca 2021. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Strażacy oflagowali swoje siedziby w Elblągu. Trwa protest mundurowych [zdjęcia]

2018-08-17 12:34:52 (ost. akt: 2018-08-17 14:38:44)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Elbląscy strażacy oflagowali swoje siedziby przy ul. Bema i Browarnej oraz pojazdy ratownicze. W ten sposób wyrażają poparcie dla trwającej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej służb mundurowych.

Ogólnopolska akcja protestacyjna służb mundurowych trwa od połowy lipca tego roku. Protestują funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i służby celno-skarbowej. To efekt niepodpisania porozumienia z szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim w zakresie postulatów, jakie zostały mu przesłane jeszcze12 marca przez Radę Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Związkowcy zażądali w tym dokumencie m.in. przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza, podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r. (według nowego systemu funkcjonariusz może przejść emeryturę po 25 latach pracy i skończeniu 55 lat), czy wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy.

— Walczymy także o przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku. Na razie jednak dokument z postulatami pozostał bez odzewu ze strony ministerstwa — mówi bryg. Tomasz Malesiński z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Elbląscy strażacy oflagowali swoje siedziby przy ul. Bema i Browarnej oraz pojazdy ratunkowe. I jak zapowiadają, na tym poprzestaną.
— Nigdy nie odmówimy wyjazdu do zdarzenia i nie podejmiemy w tym proteście żadnych radykalnych kroków, ale chcemy chociaż w ten sposób wesprzeć protestujące służby. Wiem np. że funkcjonariusze policji odstąpili od nakładania mandatów karnych i kończą na pouczeniach, oczywiście z wyłączeniem tych zdarzeń, które dotyczną najcięższych przypadków — dodaje bryg. Malesiński.

Jeśli "mundurowi" nie dojdą do porozumienia z ministrem, na 1 września planowany jest ogólnopolski strajk protestacyjny w tej sprawie.
as


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pieniadze na straż????? #2557133 | 193.46.*.* 17 sie 2018 14:14

    pieniadze na straż?????Polsce bardziej potrzebni sa księża, ministrowie których liczba jest najwieksza w historii polskiego parlamentu, dotacje dla rydzyka, nowe samoloty i limuzyny dla VIPów a nie straz pożarna puknijcie się w głowę

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)