Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Bezkonkurencyjny Igor. Szachista z Elbląga z dwoma złotymi medalami

2018-08-17 15:10:17 (ost. akt: 2018-08-17 15:13:07)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Igor Janik wywalczył dwa złote medale podczas mistrzostw Polski w szachach do lat 18 we Wrocławiu. Pochodzący z Elbląga utalentowany osiemnastolatek okazał się bezkonkurencyjny zarówno w szachach szybkich jak i również błyskawicznych.

Igor Janik to najlepszy obecnie szachista w Polsce w kategorii wiekowej 18 lat. Zaledwie dwa tygodnie temu razem z reprezentacją Polski wywalczył brązowy medal na drużynowych mistrzostwach Europy w Rumunii w szachach błyskawicznych. Duża była w tym jego zasługa, bo zdobył sześć punktów na siedem możliwych.

We Wrocławiu podczas mistrzostw Polski do lat 18 Igor Janik ponownie pokazał wysoką formę. Do walki o medale, w szachach szybkich i błyskawicznych, przystąpiło ponad 100 zawodników z całego kraju. Szachista z Elbląga okazał się najlepszy w obu konkurencjach, nie pozostawiając rywalom żadnych złudzeń. Już na dwie rundy przed zakończeniem swoich bojów z każdych z tych turniejowych zmagań mistrzowskich mógł świętować sukces.

— To były dla mnie bardzo udane mistrzostwa Polski i to pod każdym względem. Cieszę się, że zdobyłem dwa złote medale — podsumował Igor Janik. — Już od przyszłego roku będę startował w kategorii wiekowej do 20 lat. Te zwycięstwa dedykuję moim rodzicom oraz babci Eli i dziadkowi Eugeniuszowi Wadeckim, którzy zawsze mnie dopingują, są ze mną na dobre i na złe.

Igor Janik jeszcze w tym roku będzie miał okazję powalczyć o kolejne sukcesy.
— Na przełomie października i listopada wystąpię w Grecji na mistrzostwach świata do lat 18, ale nieco wcześniej, bo już we wrześniu zagram w indywidualnych mistrzostwach świata do lat 20 w szachach klasycznych w Gebe (Turcja). W obu tych mistrzowskich zmaganiach będę walczył o zrobienie miłej niespodzianki — zapewnia zdolny 18-latek.
JK