Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

W Elblągu w nocy nie kupisz alkoholu. Zakaz już wkrótce? [sonda]

2018-08-20 15:49:53 (ost. akt: 2018-08-20 11:18:30)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/Zbigniew Woźniak

Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by w Elblągu wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22. Rada Miejska zajmie się tym być może już podczas najbliższej sesji, zaplanowanej na 13 września.

Od nowego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z nią samorządy mogą m.in. wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

W Elblągu problem podejmowała już w styczniu tego roku radna Prawa i Sprawiedliwości Halina Sałata, ale wtedy pomysł podjęcia takiej uchwały został jedynie zasygnalizowany. Teraz prace nad inicjatywą uchwałodawczą zakazującą sprzedaży alkoholu w naszym mieście po godzinie 22 idą już pełną parą. Zajęli się tym radni PiS.

— Zanim jednak taka inicjatywa zostanie przedstawiona na sesji, przeprowadzimy wnikliwą analizę problemu i przeprowadzimy rozmowy m.in. z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przed podjęciem uchwały trzeba będzie także zasięgnąć opinii dowódcy garnizonu Elbląg. To nowość w przepisach i dotyczy wszystkich miast, w których znajdują się jednostki wojskowe — mówi Marek Pruszak (PiS), przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. — Liczymy na to, że zdążymy przygotować projekt uchwały w formie inicjatywy uchwałodawczej na najbliższą sesję, już 13 września.

Zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, dotyczą także ustalenia maksymalnej liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie danego samorządu. Przy czym osobno mają być liczone zezwolenia na sprzedaż piwa i napojów alkoholowych do 4,5 proc., osobno napojów o zawartości alkoholu od 4,5 do 18 proc. i osobno powyżej 18 proc.

Czy Elbląg ma problem z pijaństwem swoich mieszkańców?
— Myślę, że Elblągu, podobnie jak w innych miastach w Polsce, widać ten problem, że szczególnie w godzinach nocnych, po suto zakrapianych imprezach, dochodzi do takich sytuacji, gdzie notuje się bijatyki czy awantury. Do tzw. zdarzeń domowych często przyjeżdża także policja. Uważam, że w naszym mieście dostępność punktów, gdzie sprzedaje się alkohol jest duża - być może nawet za duża. Dlatego wprowadzenie takiego ograniczenia wydaje się zasadne — dodaje Marek Pruszak.

Kilka tygodni temu, na stronie Episkopatu, polscy biskupi zaapelowali, by wierni z okazji obchodów 100-lecia niepodległości postarali się wytrzymać bez alkoholu 100 dni, czyli do 11 listopada. Jak stwierdzają, pijaństwo zagraża bowiem również w osiąganiu ważnych i ambitnych celów narodu.

— Abstynencja to pójście drogą proroków dobra. To wielkie błogosławieństwo dla każdego z nas, dla naszych bliskich, a także dla naszej ojczyzny. To podstawa szczęścia w małżeństwie i rodzinie. To warunek panowania nad sobą. Człowiek nietrzeźwy schodzi z drogi błogosławieństwa i życia. Zaczyna dręczyć samego siebie i swoich bliskich. Zwykle wikła się też w coraz większe zło moralne. Bez trzeźwości nie potrafimy naśladować Jezusa i iść drogą świętości. Jeżeli chcemy być dojrzałymi chrześcijanami, musimy zachować trzeźwość w myśleniu i postępowaniu — napisano w apelu.

Do tej pory utrudnienia w zakupie alkoholu po godzinie 22 obowiązują już m.in. w Olsztynie, Tychach, Puławach, Mielnie, na poznańskiej starówce, w Sopocie czy centrum w Katowic.
as

Czy w Elblągu powinno się wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22?
tak
30.2%
nie
67.11%
nie mam zdania
2.68%Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ZdzisławDyrmanzasadniczo #2559693 | 194.9.*.* 20 sie 2018 22:20

    meliny się pootwierają że heej Będzie popyt bedzie podaż.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Akcjat4 #2559617 | 31.0.*.* 20 sie 2018 20:32

    I bardzo dobrze. Małolatom i degeneratom odbija. I tak chyba było dziś. Bójka w tramwaju.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz