W dawnym ośrodku zdrowia powstaje kameralny dom dziecka

2018-08-21 17:09:09(ost. akt: 2018-08-21 14:54:01)
Trwa remont budynku w Zielonce Pasłęckiej

Trwa remont budynku w Zielonce Pasłęckiej

Autor zdjęcia: arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

"Orle Gniazdo", czyli dom dziecka w Marwicy, już wkrótce opustoszeje. Wychowankowie zamieszkają w przytulnych, mniejszych domach. Część z nich przeprowadzi się do Zielonki Pasłęckiej, gdzie kończy się właśnie remont budynku na ten cel.
Za dwa lata mają w Polsce zniknąć na zawsze duże domy dziecka. Zastąpią je kameralne placówki, w których zamieszka nie więcej niż 14 wychowanków. To efekt nowelizacji ustawy o rodzinnej opiece zastępczej. Do tej rewolucji szykuje się już dom dziecka w Marwicy (gmina Rychliki). Czternaście dzieci czeka przeprowadzka do budynku w Zielonce Pasłęckiej, w którym mieścił się dawniej ośrodek zdrowia. Obecnie kończy się jego adaptacja pod potrzeby placówki opiekuńczej.

— Weszliśmy już w ostatnią fazę prac remontowych. Kładziemy posadzki, malowane są ściany, budowane są schody wejściowe. Trwa też montaż drzwi wewnętrznych, a budynek jest wyposażany w podstawowe sprzęty AGD oraz meble kuchenne. Montowana jest armatura sanitarna — mówi Leszek Czyżewski, dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy.

Zakończenie prac budowlanych oraz ich odbiór jest planowany na 28 września br., nie wykluczone, że roboty zostaną zakończone jeszcze wcześniej. Inwestycja współfinansowana jest ze środków powiatu elbląskiego i Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia - Mazury. Jej koszt to ponad 876 tys. zł.

W domu w Zielonce Pasłęckiej zamieszka czternaście dzieci. Pozostali wychowankowie „Orlego Gniazda” również opuszczą placówkę. Czy utrzymywanie tak dużego budynku, w którym w Marwicy mieści się dom dziecka będzie wówczas opłacalne?
— Przyszłość pałacu w Marwicy leży w gestii władz powiatu elbląskiego. Pozostałe dzieci również znajdą spokojną przystań w mniejszym budynku. Trwają już rozmowy na temat lokalizacji. Choć rentowność to ważny aspekt, jednak najważniejsze jest, że dzieci zamieszkają w przytulnych, mniejszych domach. Prawdopodobnie do końca 2019 roku budynek w Marwicy opustoszeje i nie będzie w nim już słychać szczebiotu naszych dzieci — mówi dyrektor Czyżewski.

Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "Orle Gniazdo” w Marwicy funkcjonuje od marca 1951 roku. Przed adaptacją pałacu na placówkę początkowo funkcjonował tu dom spokojnej starości a następnie szkoła rolnicza, która została przeniesiona do Pasłęka. Początkowo w placówce przebywało 109 wychowanków, nad którymi opiekę i wychowanie sprawowało 19 pracowników, w tym 8 osób personelu wychowawczego. Pomysłodawcą nazwy placówki „Orle Gniazdo” był Ryszard Kamiński. Nazwa ta powstała od rozłożystego drzewa rosnącego nieopodal rzeczki, która przepływa przez należący do placówki teren.
daw


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Basia #2561199 | 159.205.*.* 23 sie 2018 08:37

  Czternaście dzieci czy czternaścioro dzieci? W każdym porządnym liceum uczą odmian liczebników. Mogą Państwo mi zaproponować stanowisko korektora albo pora zmienić redaktorów/dziennikarzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. ssssss #2560687 | 46.76.*.* 22 sie 2018 11:14

  to mama basia chyba straci prace

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Anty lewak #2560280 | 31.0.*.* 21 sie 2018 18:40

  Sama nazwa wywołuje ciarki "Dom Dziecka"!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz