Amerykański blues w Mjazzdze

2018-08-22 09:11:10(ost. akt: 2018-08-22 09:12:29)

Autor zdjęcia: arch. artysty

Pierwsze spośród kilku planowanych spotkań z amerykańskim bluesem do końca roku w Mjazzdze, to koncertowa wizyta gitarzysty i wokalisty Johna Del Toro Richardsona.
Teksańczyk zagra ze swoim zespołem w elbląskim klubie we wtorek 28 sierpnia.

Pierwsza wizyta Johna w Polsce była przy okazji koncertów czarnoskórej wokalistki Shaun Booker, której gościnnie towarzyszył. Elbląscy melomani również mieli okazję bawić się przy jego bluesowych interpretacjach. Tym razem oboje artystów odwiedzą nasz kraj w tym roku ze swoimi niezależnymi składami - John w sierpniu, a Shaun w październiku.

John Del Toro Richardson muzyką zajmuje się od dziecka, gdy wraz z babcią i rodzeństwem występował z grupą mariachi czyli wywodzącym się z tradycji meksykańskiej zespołem, którego instrumentarium opiera się na skrzypcach i różnych odmianach gitary. Jako dwudziestolatek zaczął odkrywać inne gatunki muzyczne (głównie country, Motown, R&B i klasycznego rocka), aż dotarł do bluesa, który okazał się najlepiej Johnowi odpowiadającym językiem muzycznym. Interpretuje go w unikalny sposób, pięknym tonem swej gitary łącząc szeroki wachlarz stylistyk: od teksańskiego bluesa po latin funk.

Jego muzyczna recepta spotyka się z aplauzem zarówno publiczności jak i krytyków oraz jurorów konkursowych: w 2005 roku z towarzyszącym wokalistce Diunnie Greenleaf zespołem The Blue Mercy Band wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Zespół zdobył pierwsze miejsce, zaś Jonn otrzymał nagrodę dla „najbardziej obiecującego” gitarzysty (the Albert King Award). W 2008 roku ich album „Cotton Field To Coffee House” uhonorowano Blues Music Award w kategorii Best New Artist Debiut.

Oprócz współpracy z Diunną, John występuje też na czele własnego zespołu i towarzyszy innym liderom (Otis Taylor, Bob Margolin, Hubert Sumlin, James Cotton, Bob Stroger, Willie “Big Eyes” Smith, Anson Funderburgh, Ronnie Earl, Rich Del Grosso, Gary Moore). W 2013 roku wspólnie z Seanem Carney’em nagrali firmowany nazwiskami obydwu gitarzystów album „Drivin’ Me Wild”. W roku 2015 ukazał się solowy debiut Jonna zatytułowany „Tengo Blues” (nominowany do Blues Blast Music Award). Jonn brał też udział w rejestracji m.in. trzech albumów sygnowanych przez Diunnę Greenleaf, oraz uhonorowanej nagrodą Grammy płyty Pinetopa Perkinsa.

Mjazzga, 28-08-2018 godz. 20:15Źródło: Dziennik Elbląski