Ostatni sprawdzian Startu przed ligą

2018-08-22 16:28:29(ost. akt: 2018-08-22 14:33:08)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Piłkarki ręczne Startu Elbląg wezmą udział w międzynarodowym turnieju w Kościerzynie, który rozpocznie się w ten czwartek. Drużyna Andrzeja Niewrzawy rozegra w sumie cztery mecze. To będzie ostatni sprawdzian formy przed startem ligi.
Już zaledwie dziewięć dni pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu w kobiecej superlidze. Piłkarki ręczne Startu Elbląg mają za sobą prawie siedem tygodni przygotowań do ligi. Przed nimi ostatni sprawdzian formy. To rozpoczynający się w czwartek (23.08) międzynarodowy turniej w Kościerzynie. Przez dwa dni zagrają z: Energą AZS Koszalin, szwajcarskim Yellow Winterthur oraz gospodyniami z UKS PCM Kościerzyna.

— Jesteśmy po ciężkiej pracy wytrzymałościowo-siłowej. Teraz przeszliśmy do zajęć szybkościowych, a także techniczno-taktycznych — informuje trener Startu Andrzej Niewrzawa. — Turniej w Kościerzynie będzie dla nas na pewno mocnym przetarciem przed pierwszym meczem w lidze. Forma rośnie z dnia na dzień, drużyna gra coraz lepiej, kolektywnie. Widać także znaczną poprawę w grze obronnej, a także w wyprowadzaniu dokładniejszego i skuteczniejszego ataku — dodaje.

Podczas dwudniowego turnieju zespoły zagrają systemem każdy z każdym. W piątek po południu najlepsze zespoły zagrają o pierwsze miejsce, a pozostałe dwa o trzecie. Każda drużyna rozegra w sumie cztery mecze.

— Już po raz drugi w tym okresie przygotowawczym zagramy z brązowym medalistą mistrzostw Polski, Energą. Podczas turnieju w Elblągu wygraliśmy 32:26 — wspomina trener Niewrzawa. — Z tego, co wiemy, to w koszalińskim zespole tym razem zagrają pozyskane latem Natalia Striukova i Natalia Volovnyk (obie Galiniczynianka Lwów/Ukraina). Jeśli chodzi o UKS PCM, to nigdy z tą drużyną nie przegraliśmy i nie inaczej będzie tym razem. Wielką niewiadomą jest tylko drużyna ze Szwajcarii.

Podczas dotychczasowych przygotowań do nowego sezonu Start wziął udział w dwóch turniejach, w Elblągu zajął trzecie miejsce, a w miniony weekend w Piotrkowie Trybunalskim okazał się najlepszy. Treningi po kontuzji wznowiła Hanna Jashchuk, ale w Kościerzynie nie zagra, bo nie jest jeszcze w pełni formy.
Do elbląskiej drużyny latem dołączyło sześć nowych zawodniczek, w tym m.in. 19-letnia rozgrywająca Paulina Uścinowicz (GTPR Gdynia).

— Bardzo się ucieszyłam, kiedy od trenera Andrzeja Niewrzawy dostałam propozycję przejścia do Startu. Nie wahałam się ani przez moment, tym bardziej że w zespole jest już kilka młodych zawodniczek — mówi Uścinowicz. — W elbląskiej drużynie jest fajna atmosfera, która od razu mi się spodobała. Koleżanki przyjęły mnie bardzo życzliwie. Miałam okazję wystąpić w turniejach w Elblągu i Piotrkowie Trybunalskim i myślę, że z dobrym skutkiem. Wiadomo jednak, że co innego mecze towarzyskie, a ligowe. Nie boję się ostrej gry na boisku. Jestem na to przygotowana — dodaje.

Drużyna z Elbląga, która ostatnio wywalczyła czwarte miejsce w superlidze, nowy sezon rozpocznie 1 września wyjazdowym meczem z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.
JK

Program turnieju
> Czwartek (23.08):
godz. 11 Start Elbląg — Energa AZS Koszalin
godz.13 UKS PCM Kościerzyna — Yellow Winterthur
godz. 15 Start — UKS PCM
godz. 17 Energa — Yellow Winterthur
> Piątek (24.08):
godz. 9 Start — Yellow Winterthur
godz. 11 UKS PCM — Energa
godz. 15 mecz o trzecie miejsce
godz. 17 mecz o pierwsze miejsce