Tak było na Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku [zdjęcia]

2018-08-27 14:32:39(ost. akt: 2018-08-27 14:36:19)

Autor zdjęcia: materiały organizatorów

Po raz siódmy mieszkańcy i goście bawili się na Jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku. Tradycyjnemu kiermaszowi towarzyszyły warsztaty, koncerty i inscenizacje.
Kto chciał, mógł porozmawiać z wojami rycerzami, stacjonującymi przez cały dzień w obozowisku przy Bramie Młyńskiej. Pod zamkiem najmłodsi uczyli się tańca dawnego, a błazen Jajosz mówił o rycerskiej i cywilnej modzie dawnych wieków. Wyłowieni przez niego z widowni śmiałkowie prezentowali kolejne warstwy odzienia noszonego w średniowieczu.

Pasłęk odwiedził także sokolnik ze swoimi podopiecznymi. Oprócz podziwiania z bliska wyjątkowych ptaków można było posłuchać o długiej historii współpracy człowieka z tymi drapieżnikami.

Ci, którzy przybyli w przebraniach inspirowanych historią, wzięli udział w konkursie na najciekawsze z nich. Zwycięzców wyłoniło jury. W tym roku jego skład tworzyli starosta elbląski Maciej Romanowski, radna powiatowa Joanna Naspińska oraz wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek.

W Turnieju Gmin, rozgrywanym rokrocznie między zamkiem a plebanią, zwycięstwo wywalczyła drużyna gminy Markusy, II i II miejsce przypadło kolejno dzielnym drużynom gminy Godkowo i gminy Gronowo Górne.

Na stoiskach jak zwykle można było znaleźć różności – od miodów, przez starocie, drewniane miecze i tarcze, kolorowe baloniki, po misterne koronki. Tuż obok wito wianki z ziół i polnych kwiatów. To tylko jedne z różnych warsztatów, które prowadzono na jarmarku.

Żelaznym punktem imprezy jest inscenizacja oblężenia miasta. Walce towarzyszyła muzyka grana prze zespół Fleurdelis, który wcześniej dał koncert muzyki dawnej pod zamkiem.
Wieczorem na scenie wystąpiły zespoły Czas Na Rewolucję i India. Grupa teatralna Proskenion wystawiła przedstawienie „Pan Twardowski”. Jarmark zakończyły popisy tancerzy z ogniem i pokaz bursztynnika.

Więcej zdjęć z VII Jarmarku św. Bartłomieja niebawem na FB SWAL Kuźnia Pruska: facebook.com/swal.kuznia.pruska

Organizacją VII Jarmarku św. Bartłomieja zajmuje się Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej Kuźnia Pruska we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Józefa w Pasłęku, Gminą Pasłęk oraz Pasłęckim Ośrodkiem Kultury.
Partnerzy: Passaluc – dawne gry i zabawy, KM Studio – Joanna Kamińska, Stanisław Szulich Odszkodowania, Grupa Truso, Elbląskie Bractwo Historyczne, Akademia Młodego Geniusza.

Jarmark jest współfinansowany ze środków Gminy Pasłęk oraz Zarządu Powiatu w Elblągu.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zorientowany #2565959 | 83.23.*.* 28 sie 2018 11:48

    Chyba chodzi o gminę Gronowo Elbląskie, a nie Gronowo Górne?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. hHhHHhHhhHaaaahaahahahahahah #2564868 | 31.161.*.* 27 sie 2018 14:52

    patron a fotografa nie bylo ? slabe to ku*** strasznie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)