Ratował bezcenne zabytki Pasłęka. Ma zostać jego honorowym obywatelem

2018-08-30 09:09:28(ost. akt: 2018-08-30 09:26:55)
Ksiądz Jan Sindrewicz

Ksiądz Jan Sindrewicz

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłęku

Jest kolejny kandydat na honorowego obywatela Pasłęka. W piątek (31.09) pasłęccy radni mają podjąć decyzję o przyznaniu tego tytułu księdzu Janowi Sindrewiczowi. Dzięki niemu wyremontowano organy Hildebrandta i ruszył remont kościoła w Mariance.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy piątek powiększy się grono honorowych obywateli Pasłęka. Obecnie jest ich trzynastu. Dzisiaj pasłęccy radni podczas sesji mają przyznać ten tytuł ks. Janowi Sindrewiczowi, który zaangażował się w ratowanie zabytków.

— Ksiądz Jan już w latach 2007-2009 rozpoczął prace konserwatorskie w gotyckim kościele filialnym św. Piotra i Pawła w Mariance — przypomina Damian Bereżanski z Urzędu Miejskiego w Pasłęku. — Gdyby nie wykonano wówczas remontu dachu, zabytek popadłby w ruinę. Równocześnie realizował renowację barokowej ambony w kościele św. Bartłomieja.

Zakres prac prowadzonych w kościele w Mariannce był o wiele większy. Wymieniono dach na wieży kościoła, osuszono mury, wymieniono podłogę, usuwając zawilgocenie i zagrzybienie budynku. W 2009 r. ksiądz Jan podjął współpracę z Pracownią Konserwacji Zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaowocowała ona odkryciem unikatowych fresków z XV wieku. Przez następne lata w kościele w Mariance trwały prace nad zabezpieczeniem, konserwacją oraz renowacją niezwykle cennych malowideł. Dokonano też badań dendrologicznych więźby dachowej, co potwierdziło jej pochodzenie z XIII wieku.

— Zabytek ten dzięki staraniom księdza kanonika nabiera blasku i stanowi ważne świadectwo architektury i kultury średniowiecznej naszej gminy — podsumowuje Damian Bereżański.

To jednak nie wszystkie zasługi księdza Jana dla pasłęckich zabytków. W latach 2010-13 był odpowiedzialny za niezwykle ważny dla Pasłęka projekt. To renowacja barokowych organów Andreasa Hildebrandta z 1719 r. w kościele św. Bartłomieja.

— Praca przy tym zabytku wymagała wysiłku wieloosobowego zespołu specjalistów: historyków, muzyków, konserwatorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy oraz dużych nakładów finansowych. Prace koordynował ksiądz Jan i na nim ciążyła odpowiedzialność za wykonanie tego działa. Pasłęk odzyskał organy zaliczane do pierwszej piątki barokowych instrumentów w Europie. Są one perłą i atrakcją turystyczną naszego miasta — wyjaśnia Damian Bereżanski.

Działalność księdza Jana Sindrewicza została zauważona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który przyznał mu odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2005 r. otrzymał również Srebrny Krzyż Zasługi.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alibaBa #2567796 | 31.161.*.* 30 sie 2018 11:35

    kogo interesuje paslek ? chyba kolperta ktory czuje ze dlugo juz nie porobic w de i ucieczka do pasleka na posadke bedzie hahaha

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz