Olimpia przegrała z GKS Bełchatów. Zagrali przy zapalonych jupiterach

2018-09-01 21:41:58(ost. akt: 2018-09-02 14:39:39)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Piłkarze Olimpii Elbląg w sobotę po raz pierwszy zagrali na własnym stadionie przy sztucznym oświetleniu. Święto popsuli rywale. GKS Bełchatów wygrał w Elblągu 1:0 po golu Damian Michalskiego.
Olimpia Elbląg — GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
0:1 — Michalski (86)
Olimpia: Kapłon —Bogdanowicz, Wenger, Kiełtyka (46 Szmydt), Sedlewski, Ressel, Korkliniewski, Kuczałek, Persona (77 Rynkowski), Bojas (70 Fidziukiewicz), Kołosow (82 Nowicki)

Gospodarze do meczu przystąpili bez stopera Tomasza Lewandowskiego (grypa żołądkowa) oraz bez bramkarza Krzysztofa Pilarza (uszkodzenie łąkotki). Tego drugiego prawdopodobnie nie zobaczymy już na boisku do końca rundy jesiennej. Zadebiutował za to pozyskany pod koniec tygodnia 28-letni napastnik Michał Fidziukiewicza (GKS Tychy), który wszedł do gry w 70. min zastępując Jakuba Bojasa.

Dla stadionu przy ul. Agrykola to był historyczny mecz, bo po raz pierwszy piłkarze walczyli o ligowe punkty przy sztucznym oświetleniu. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.45 i to nie było przypadkiem, bo 1945 to data założenia Olimpii. W Elblągu pojawili się również kibice zaprzyjaźnionego z Olimpią Zagłębia Sosnowiec, którzy wracali z Gdyni z ligowego meczu z Arką (2:2).

Sobotni rywal elblążan GKS Bełchatów jako jedyny jeszcze w tym sezonie nie poznał smaku porażki. Oba zespoły postawiły na grę ofensywną i widowisko mogło się podobać. Już w 6. min groźnie uderzył Michał Ressel, ale piłka wylądowała na górnej siatce bramki strzeżonej przez Pawła Lenarcika. W rewanżu goście wyprowadzili szybki kontratak, po którym Senegalczyk Emile Thiakone dośrodkował w pole bramkowe, ale Bartłomiej Bartosiak spóźnił się z zamknięciem akcji.

Akcje przenosiły się dość żywo, to raz na połowę gospodarzy, raz na połowę gości. W 19. min po dośrodkowaniu Tomasza Sedlewskiego groźnie zrobiło się pod bramką gości, jednak Michał Kiełtyka głową przeniósł piłkę nad poprzeczką. Pięć minut później po groźnym strzale Thiakone z pola karnego udaną interwencją popisał się 16-letni bramkarz gospodarzy Dawid Kapłon, który nogami zatrzymał piłkę.

Po przerwie nadal trwała wymiana ciosów. Każdy z rywali chciał wyjść na prowadzenie, jednak akcje kończyły się przeważnie przed polem karnym. W 62. min arbiter przerwał spotkanie z powodu odpalenia rac przez kibiców, dym mocno ograniczył widoczność na obiekcie. Gra została wznowiona po kilku minutach. Im bliżej było końca spotkania, tym coraz częściej groźnie atakowali goście. W 77. min głową strzelał Thiakane i Olimpię od utraty bramki uratowała... poprzeczka. Zaledwie kilka minut później GKS dopiął swego. Hubert Tylc posłał z rzutu rożnego piłkę w pole karne, a tam głową Damian Michalski skierował ją do siatki.

Jeszcze żółto-biało-niebiescy mieli szansę na remis. Na dwie minuty przed końcem Fidziukiewicz znalazł się w dogodnej sytuacji, jednak piłka po jego uderzeniu głową przeleciała nad poprzeczką.

To już trzecia porażka elblążan na własnym boisku, na którą z przebiegu gry nie zasłużyli, a szósta w tym sezonie. Bełchatowianie pozostają nadal niepokonanym zespołem, a elblążanie okupują przedostatnie miejsce w tabeli. Kolejny mecz Olimpia rozegra w sobotę na wyjeździe z imienniczką z Grudziądza.