Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Cenna akcja kibiców Olimpii. Odnowili grób powstańca warszawskiego

2018-09-05 15:00:00 (ost. akt: 2018-09-05 15:08:19)

Autor zdjęcia: e-olimpia.com

Kibice Olimpii Elbląg wyremontowali grób Włodzimierza Skolimowskiego ps. Saturn, harcerza Szarych Szeregów. Mogiła, która znajduje się na cmentarzu Agrykola, od wielu lat popadała w ruinę.

Wszystko zaczęło się od zbiórki pieniędzy, którą kibice Olimpii Elbląg przeprowadzili podczas meczu z Gwardią Koszalin, jeszcze w ubiegłym sezonie. Później zbierali kolejne środki. Wszystko po to, by uratować grób Włodzimierza Skolimowskiego ps."Saturn", 15-letniego harcerza Szarych Szeregów i żołnierza powstania warszawskiego.

— Grób znajdował się w opłakanym stanie, rozpadające się fundamenty groziły zawaleniem całego grobu, a my kibice Olimpii nie mogliśmy pozwolić by miejsce spoczynku bohatera walk o wolność naszej Ojczyzny tak wyglądało — mówią organizatorzy zbiórki.

W dobrym stanie była jedynie płyta nagrobna, na której można przeczytać: „ Włodzimierz Skolimowski pseud. „Saturn” lat 15 Powstaniec Warszawy w „Szarych Szeregach”. Zasnął w Bogu 11.12.1945”. Niewiele wiadomo także o samym Skolimowskim.

Dlaczego jego grób znajduje się w Elblągu? Najprawdopodobniej 15-latek nie wrócił po upadku powstania warszawskiego do zrujnowanej stolicy. Podobnie jak i wielu powstańców, tak i on wyjechał na tzw. ziemie odzyskane. Los rzucił go do Elbląga, gdzie zmarł.

Dzisiaj nagrobek Skolimowskiego cieszy oczy nowym wyglądem.
— Z tego miejsca chcemy podziękować wszystkim tym, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy na renowację. Zachęcamy również wszystkich do odwiedzania grobu przy okazji wizyty u swoich bliskich na cmentarzu. Jednak faktem niezaprzeczalnym jest to, że nie my kibice powinniśmy to robić. Gdzie instytucje państwowe? Gdzie Urząd Miasta? Każdy z was niech sobie odpowie na to pytanie — mówią organizatorzy zbiórki.

Działania kibiców Olimpii Elbląg chwalą także elbląscy radni. Robert Turlej (PO) przypomina, że dwa lata temu wraz z radnymi: Marią Kosecką (niezależna) i Markiem Pruszakiem (PiS) złożyli wspólny wniosek o dokonanie zmian w regulaminie tak, aby groby osób zasłużonych dla Elbląga były zwolnione z opłat.
as

Tak wyglądała mogiła przed remontem
Obrazek w tresci

Fot. www.e-olimpia.com