Piątek, 12 sierpnia 2022. imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Targi w Starym Polu już w ten weekend. W programie wiele atrakcji

2018-09-07 07:57:15 (ost. akt: 2018-09-07 08:00:04)

Pogoda dopisuje i powoli zaczynają się pierwsze, jesienne prace w ogrodach i na działkach. W ten weekend warto wybrać się do Starego Pola, gdzie odbędą się 24. Jesienne Targi Ogrodnicze. Na gości będzie czekało ponad 300 wystawców.

Podczas Jesiennych Targów Ogrodniczych, które odbędą się w ten weekend w Starym Polu, swoją ofertę zaprezentują firmy z różnych branż, od ogrodniczej, poprzez producentów tradycyjnych produktów spożywczych, kończąc na budownictwie. Wielkie targowanie odbędzie się w najbliższy weekend (8-9.09) w godz. 9-17.

— W tej chwili mamy już ponad 300 zgłoszeń, ale cały czas czekamy na maruderów — mówi komisarz targów Adam Kopeć z Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. — Wszystko wskazuje na to, że w tym roku dopiszą nam nie tylko wystawcy, ale i pogoda. Liczymy więc na to, że odwiedzi nas 10-12 tysięcy osób. Wszystkich serdecznie zapraszamy.Tradycyjnie najwięcej zaprezentuje się firm ogrodniczych. Na targach znajdziemy ponad 70 stoisk z materiałem szkółkarskim, owocowym i ozdobnym, kwiatami, krzewami, roślinami rabatowymi i cebulowymi. Nie zabraknie tak popularnych jesienią fioletowych wrzosów, czy iglaków, które pięknie przyozdobią ogród bądź działkę.
— Jeśli chodzi o rośliny, to będzie tu praktycznie wszystko. Coś dla siebie znajdą nie tylko ogrodnicy czy sadownicy, ale także osoby, które chcą upiększyć jesienią swój balkon — przekonuje Adam Kopeć. — Oprócz tych typowo ogrodniczych, znajdą się również stoiska z architekturą ogrodową, wyposażeniem, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej. Targi w Starym Polu odwiedzić powinni również smakosze. Stoisk, na których będą mogli zarówno zakupić tradycyjnie wytwarzaną żywność, jak i zjeść swojskie specjały, będzie w tym roku wyjątkowo dużo.

— W sektorze z tradycyjnymi produktami spożywczymi swoje specjały zaprezentuje 40 wystawców. Znajdziemy tam wędliny, sery, chleby, podpiwki, soki, miód i wiele więcej — wylicza komisarz targów. — W odrębnym bloku znajdą się także stoiska kół gospodyń wiejskich. Będzie ich 12. Możemy więc liczyć również na pyszne, domowe pierogi i ciasta. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.


Podczas targów zaprezentują się również firmy zajmujące się ekologią, m.in. producenci kotłów i oczyszczalni, a także salony samochodowe i firmy budowlane. Obejrzeć będzie można wystawę gołębi, drobiu ozdobnego i królików oraz rękodzieła i rzemiosło artystycznego.Jesienne targi to również spotkanie z polską tradycją i folklorem. Podczas targów odbędzie się 23. Staropolski Przegląd Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej, który zapewni wiele atrakcji artystycznych.
— W tym roku wystąpi łącznie 21 zespołów. W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości każdy zespół będzie musiał zaprezentować dwa utwory z akcentami patriotycznymi. I tu niespodzianka. W tym roku przygotowaliśmy około tysiąc bezpłatnych egzemplarzy śpiewników patriotycznych, w których znajdą się utwory prezentowane na przeglądzie. Będziemy je rozdawali w trakcie targów. Serdecznie zapraszamy naszych gości do wspólnego śpiewania — zachęca Adam Kopeć. — A w sobotę, o godzinie 13, zapraszamy wszystkich na występ zespołu „Trzeci oddech kaczuchy”, który wykonuje piosenki kabaretowe.

Imprezą, która na stałe wpisała się w jesienne targi, jest także Święto Mleka organizowane przez OSM Maluta z Nowego Dworu Gdańskiego. To impreza otwarta i plenerowa i odbywa się na terenie sadu w Starym Polu. Wydarzenie to ma promować spożycie zdrowych i pełnowartościowych produktów mleczarskich. W trakcie „Święta Mleka” każdy będzie miał okazję spróbować pysznych wyrobów nowodworskiej firmy i napić się doskonałego żuławskiego mleka. Nie zabraknie degustacji żółtych serów, twarogów, serków homogenizowanych i owocowych jogurtów.
as

>>> Program targów
• Sobota
godz. 9 spotkania handlowe, zwiedzanie stoisk
godz. 9.30 oficjalne otwarcie 24. Jesiennych Tragów Ogrodniczych oraz Święto Mleka - OSM Maluta Nowy Dwór Gdański
godz. 10 Staropolski Przegląd Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej (I dzień)
godz. 15 podsumowanie pierwszego dnia Staropolskiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej, wręczenie wyróżnień targowych
• Niedziela
godz. 9 spotkania handlowe, zwiedzanie stoisk
godz. 10 Staropolski Przegląd Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej (II dzień)
godz. 15 podsumowanie drugiego dnia Staropolskiego {Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Biesiadnej, wręczenie wyróżnień targowych

Ekspozycje targowe, sobota-niedziela godz. 9-17