Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Kameraliści rozpoczną sezon klasycznie

2018-09-08 14:00:00 (ost. akt: 2018-09-08 14:10:38)
EOK

EOK

Autor zdjęcia: arch. EOK

W ostatnią sobotę września Elbląska Orkiestra Kameralna zainauguruje sezon artystyczny 2018/2019. Zrobią to w towarzystwie laureatów Fryderyków: Pawła Gusnara i Nikoli Kołodziejczyka, a także Rafała Grząki i Pauliny Skoczyk.

Skoro koncert inauguracyjny, nie może obyć się bez muzycznej atrakcji. W sali koncertowej szkoły muzycznej kameraliści prawykonają utwór Nikoli Kołodziejczyka "Koncert podwójny na bandoneon, saksofon i orkiestrę smyczkową". Autor dzieła stwierdził w jednym z wywiadów, że jego „kompozycyjne DNA to mozaika składająca się z jazzu, muzyki klasycznej, elektronicznej i filmowej”. Artyści postarają się przełożyć tę „strukturę” na język instrumentów smyczkowych i dętych.

Prawykonanie stanowi główny punkt repertuaru, ale nie zabraknie utworów klasycznych. Za sprawą bachowskiej "Arii na strunie G" melomani pod przewodnictwem skrzypiec, altówek i kontrabasu przeniosą się do barokowych Niemiec. Z kolei dzięki "Trzem utworom w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego odbędziemy liryczno-ekspresyjną podróż do epoki renesansu.

Inauguracja sezonu artystycznego 2018/2019 odbędzie się 29.09.2018, o godz.19. Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

Wykonawcy: Paulina Skoczyk - dyrygent, Nikola Kołodziejczyk - dyrygent, Rafał Grząka - bandoneon, Paweł Gusnar - saksofon, Jarosław Praszczałek - konferansjer, Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in. J. S. Bach - Aria na strunie G , W. A. Mozart - Divertimento D-dur K. 136, N. Kołodziejczyk - Koncert podwójny na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową, H. M. Górecki - Trzy utwory w dawnym stylu, E. Bloch - Concerto grosso nr. .
oprac. red.

Źródło: Dziennik Elbląski