Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Była szkoła, będą mieszkania. ETBS przejmie budynek po III LO

2018-09-14 15:24:36 (ost. akt: 2018-09-14 16:11:03)
W tzw. miasteczku szkolnym kolejny budynek zostanie zaadaptowany na mieszkania

W tzw. miasteczku szkolnym kolejny budynek zostanie zaadaptowany na mieszkania

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W budynku po III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Saperów powstaną kolejne mieszkania czynszowe. W czwartek elbląscy radni zgodzili się oddać opustoszały budynek Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego.

Reforma oświatowa, która spowodowała m.in. likwidację gimnazjów, sprawiła, że kilka elbląskich szkół przeprowadziło się do innych budynków. Tak stało się również w przypadku III Liceum Ogólnokształcącego, które dotychczas znajdowało się w budynku przy ul. Saperów 14f. Od nowego roku szkolnego III LO zajmuje budynek dawnego Gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej. Tym samym pusty pozostał okazały budynek przy ul. Saperów 14 f, wchodzący w skład tzw. miasteczka szkolnego.

W czwartek (13.09) elbląscy radni zadecydowali, że starą siedzibę szkoły przekażą Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego z przeznaczeniem na mieszkania, choć dyskusja na ten temat nie obyła się bez uwag.

— Wcześniej cały ten teren to było tzw. miasteczko szkolne i służyło szkolnictwu. Teraz ten obiekt również jest pewnym kompleksem w połączeniu z halą sportową, która funkcjonowała obok, między innymi na rzecz tej szkoły. I w przyszłości powinniśmy jednak bardziej wnikliwie patrzeć na tego typu decyzje i zastanawiać się, czy nie należałoby zachować obecnej funkcji tego kompleksu po to, żeby on służył szkole. Nie jestem przeciwnikiem, by rozwijać budownictwo w ETBS, natomiast warto być może wskazywać inne obiekty, które mogłyby być adaptowane do celów mieszkaniowych — mówi radny Zenon Lecyk (PiS).

Ostatecznie 19 radnych było za przekazaniem budynku po III LO, trzech rajców wstrzymało się od głosu.

Pierwsze, wstępne szacunki wskazują, że w dawnej szkole mogłoby powstać nawet 30 „czynszówek” o zróżnicowanym metrażu. To kiedy ruszy adaptacja i mieszkania zostaną oddane do użytku, będzie wiadomo, gdy ETBS oficjalnie przejmie budynek i rozpocznie procedurę przetargową, wyłaniającą firmę, która zajmie się adaptacją klas na mieszkania.

To będzie drugi budynek w tzw. miasteczku szkolnym przy ul. Saperów, który przejmie ETBS. Podobne rozwiązanie zastosowano dwa lata temu. Wówczas radni przekazali spółce budynek po Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ul. Saperów 14b. Po modernizacji dawnych klas powstało tu pięć kawalerek o powierzchni 36 metrów kwadratowych, 31 mieszkań o powierzchni od 50 do 52 metrów kwadratowych, cztery mieszkania 90-metrowe oraz jedno 117-metrowe, które znajduje się na poddaszu. O lokale mogli się wtedy starać wszyscy zainteresowani elblążanie, jednak pierwszeństwo otrzymania mieszkania miały osoby, które nie posiadały tytułu własności innego lokalu, miały stały dochód oraz wpłaciły wadium w wysokości 15 procent partycypacji w kosztach budowy mieszkań. Przykładowo dla lokalu o pow. 50 metrów kw taka wpłata wynosiła wówczas około 24 tys. zł.
as