Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Zmień samochód na rower lub zabytkowy tramwaj

2018-09-19 12:45:47 (ost. akt: 2018-09-19 12:54:01)
Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W sobotę (22.09) z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu odbędzie się miejski przejazd rowerzystów, a po nim festyn w Szkole Podstawowej nr 3 w Elblągu

Ideą dnia bez samochodu jest promowanie roweru jako najzdrowszego środka komunikacji. W najbliższą sobotę odbędzie się w Elblągu miejski przejazd rowerowy. Do pokonania będzie 9 km, start o godz. 11 z Placu Kazimierza Jagiellończyka. Cykliści przejadą ulicami: Teatralną, 12 Lutego, Armii Krajowej, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, Nitschmana, Groblą Św. Jerzego, Bema, Kościuszki, Chrobrego, Sybiraków, Marymoncką, Kościuszki, Agrykola do Szkoły Podstawowej nr 3.

— W szkole odbędzie się festyn rowerowy, na który zapraszamy wszystkich uczestników przejazdu— mówi Krzysztof Fedak z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który jest organizatorem imprezy.

Rower jest coraz bardziej popularnym środkiem transportu w naszym mieście, także zimą.
— Rower jest zawsze gotowy do podróży. Poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus czy tramwaj. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Rowerem dojedziesz wszędzie, bez względu na korki, plagi zwane remontem ulic, zapchane autobusy czy niemiłosiernie podziurawione drogi. W dużych miastach jeszcze jedna rzecz jest ważna: rower zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód — mówi Aleksandra Gajewska, jedna z elbląskich rowerzystek.

Jednak jeżdżenie rowerem po naszym mieście to nie jest zawsze sprawa łatwa, prosta i przyjemna. W tym roku w Elblągu doszło do 78 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.
— Chociaż ścieżek rowerowych jest coraz więcej, to często też służą one kierowcom za parking. Gdy nie ma ścieżki i jadę ulicą, to rzadko kierowca mija mnie z przepisowym zapasem. Ale przyznam również, że część rowerzystów nie jeździ bezpiecznie: są bez kasku, bez uprzedzenia zjeżdżają z chodnika na jezdnię. Rower to fajna sprawa, ale trzeba zachować ostrożność i znać przepisy drogowe — mówi Aleksandra.

W sobotę będzie też okazja, by przesiąść się z samochodu w zabytkowy tramwaj. Elbląski oddział PTTK we współpracy z Tramwajami Elbląskimi organizuje w tym dniu darmowe kursy tramwaju turystycznego wagonem typu Konstal 5N.
— Kurs pierwszego przejazdu o godz. 11:50 z pętli przy ul. Saperów w kierunku pętli przy ul. Marymonckiej. Tego dnia odbędą się trzy przejazdy na linii ul. Saperów - ul. Marymoncka, ostatni o godz. 16:45 z pętli przy ul. Marymonckiej do pętli przy ul. Saperów. Na wydarzenie zapraszają przewodnicy z Koła Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego oraz członkowie Klubu Miłośników Tramwajów, którzy będą w tym dniu uatrakcyjniali przejazd zabytkowym tramwajem — mówi Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Odział Ziemi Elbląskiej.
W najbliższą sobotę kierowcy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego mogą podróżować bezpłatnie komunikacją miejską.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB