"Elbląski maluch" będzie pomagał dzieciom i rodzicom

2018-09-20 12:10:15(ost. akt: 2018-09-20 12:45:04)
Otwarcie ośrodka wraz oraz konferencja odbyły się w Ratuszu Staromiejskim

Otwarcie ośrodka wraz oraz konferencja odbyły się w Ratuszu Staromiejskim

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W ośrodku "Elbląski maluch", który powstał przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Korczaka specjalistyczną pomoc terapeutyczną, psychologiczną, logopedyczną znajdą najmłodsi elblążanie i ich rodzice.
Ośrodek obejmie opieką dzieci, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się nieprawidłowości rozwojowe.

— Wczesne wspomaganie uwzględnia środowisko rodzinne dziecka, mając na uwadze możliwości, jak i gotowość do współpracy rodziców. Istota pomagania polega na skoncentrowaniu specjalistycznej pomocy rodzinie, tak aby oddziaływać na dziecko rękoma rodziców lub opiekunów. Pomoc będzie też polegała na budowaniu wzajemnych relacji pomiędzy członkami rodziny— mówiła podczas uroczystości otwarcia "Elbląskiego malucha" Krystyna Miezio, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu.

Jak podkreślił psychiatra dr Rafał Łuczak najważniejszą rolą takiego ośrodka jest edukacja rodziców.
— Przecież tak naprawdę nikt nas nie uczy wychowania dzieci, nie ma szkół i dyplomów w tym zakresie, a to ono ma największy wpływ na rozwój młodego człowieka — mówił dr Łuczak.

W "Elbląskim maluchu" jest też punkt bezpłatny punkt konsultacyjny dla rodziców zaniepokojonych rozwojem swojego dziecka oraz gabinet interwencji, którego zadaniem jest wsparcie merytoryczne i szkoleniowe najbliższego otoczenia dziecka z problemami rozwojowymi.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski