Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Między trąbką, a batutą

2018-09-22 14:00:00 (ost. akt: 2018-09-21 11:38:56)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Październik upłynie elbląskim melomanom pod znakiem smyczków i fortepianu. Zadba o to Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Krzysztofem Książkiem.

Październik upłynie elbląskim melomanom pod znakiem smyczków i fortepianu. Zadba o to Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Krzysztofem Książkiem. Laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zadebiutuje na elbląskiej scenie już 21. października. Uczyni to pod batutą Mateusza Rusowicza, a słuchaczy w koncertowy nastrój wprowadzi Jarosław Praszczałek.
Wspomniany Mateusz Rusowicz nieprzypadkowo stanie za pulpitem dyrygenta, gdyż w sezonie artystycznym 2018/2019 jest rezydentem Orkiestry.

To jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia, który w swoim dorobku ma współpracę z mistrzami tej miary, co Marek Moś, Artur Zagajewski, Helmut Lachenmann czy Rudhiger Bohn. Niekiedy, zamiast batuty, dzierży w dłoni trąbkę lub trąbkę barokową – jako trębacz współpracuje z zespołem muzyki dawnej, Il Giardino d'Amore.

W repertuarze znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy utworów romantycznych, jak i współczesnych. Z jednej strony, z instrumentów popłyną dźwięki chopinowskiego Koncertu fortepianowego e-moll op. 11. Jego prawykonanie odbyło się 11. października 1830 roku i było ostatnim koncertem Chopina na ziemiach polskich. Z drugiej, artyści wykonają Sinfoniettę Time is ticking – utwór Macieja Bałenkowskiego, który zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Sinfonietta per Sinfonietta”.

21.10.2018, niedziela, 18:00
Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian, Mateusz Rusowicz – dyrygent, Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in. S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową) , F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11, L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Źródło: Dziennik Elbląski