środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Jak ożywić biznes w Elblągu? Przepytają kandydatów na prezydenta miasta

2018-09-26 12:14:49 (ost. akt: 2018-09-26 12:23:35)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Jak stworzyć dobry klimat dla biznesu w Elblągu? O to będą pytać przedsiębiorcy kandydatów na prezydenta Elbląga podczas debat organizowanych przez Elbląską Izbę Gospodarczą.

— Dlaczego powstał pomysł zorganizowania takich debat?
Krzysztof Ciuła, prezes Elbląskiej Izby Gospodarczej. — Jako przedsiębiorcy jesteśmy odpowiedzialni za Elbląg i jego gospodarkę, i chcielibyśmy wiedzieć, jakie poglądy mają kandydaci na urząd prezydenta miasta w dziedzinie rozwoju gospodarczego Elbląga. Podczas kampanii wyborczej kandydaci skupiają się bowiem m.in. na ofercie socjalnej dla mieszkańców, a zbyt mało dyskutują na tematy związane z szeroko rozumianym klimatem dla biznesu w mieście. A warto pamiętać, że tematy gospodarcze de facto przekładają się na wsparcie socjalne dla mieszkańców. Gospodarka jest motorem napędowym każdego samorządu. Dlatego postanowiliśmy zorganizować szereg takich spotkań, by poznać biznesowe spojrzenie na zarządzanie miastem wszystkich kandydatów.

— Elbląscy przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani tym, by przyszły prezydent dbał o miasto?
— To bardzo istotny problem. Kiedyś zapytaliśmy Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego o ilość środków unijnych, która jest przekazywana na finansowanie przedsiębiorstw w Olsztynie i ile takich środków trafia do Elbląga. Okazało się, że dysproporcja jest ogromna: w poprzednim okresie na finansowanie olsztyńskich inwestycji biznesowych poszło około cztery razy więcej środków, niż w Elblągu. W stolicy naszego województwa działa około 18 tysięcy przedsiębiorców, a w Elblągu jest ich ok. 10 tysięcy. Matematyka jest więc prosta: ta dysproporcja powinna być co najwyżej dwa razy większa. I niewątpliwie mądra współpraca między samorządem a biznesem jest w stanie zmienić te proporcje. Samorząd musi umieć zachęcać przedsiębiorców do inwestowania tu, w Elblągu, stwarzać klimat inwestycyjny, czy ściągać tu młodych ludzi z głowami pełnymi pomysłów. A szanse na to są ogromne: choćby przez wykorzystanie bliskości Trójmiasta, skąd możemy do Elbląga ściągać kadrę pracowniczą.

— Jak będą wyglądały spotkania przedsiębiorców z kandydatami?
— Przedsiębiorcy spotkają się z każdym z kandydatów oddzielnie, na porannych debatach w Hotelu Młyn przy ul. Kościuszki. Każde ze spotkań będzie się zaczynało o godz. 9 od networkingu, czyli rozmów w luźnej atmosferze, służących lepszemu poznaniu się przedsiębiorców, po czym każdego z kandydatów czeka runda pytań na tematy gospodarcze. Każda z debat potrwa do godz. 11.

— Czy każdy przedsiębiorca będzie mógł wziąć udział w spotkaniu?
— Na spotkania zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy wypełnią ankietę na stronie internetowej www.debata2018.evenea.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - około 40 - liczy się kolejność zgłoszeń. Każdy z uczestników debaty może przy okazji rejestracji przesłać także pytania, które zostaną potem zadane kandydatowi. Będzie też możliwość zadawania pytań z sali i dyskusji z każdym z kandydatów.

— Kiedy pierwsza debata?
— Cieszymy się, że wszyscy kandydaci zadeklarowali udział w spotkaniach. 2 października zapraszamy na spotkanie z Michałem Missanem (Koalicja Obywatelska), 3 października ze Stefanem Rembelskim (Kukiz 15), 9 października Witoldem Wróblewskim, a 10 października porozmawiamy z Jerzym Wilkiem (Zjednoczona Prawica). Zapraszamy przedsiębiorców do czynnego udziału w spotkaniach.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB