Piątek, 30 września 2022. imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Pasłęk oddał hołd bohaterom. Pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości [zdjęcia]

2018-10-01 13:28:39 (ost. akt: 2018-10-01 15:46:26)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Ma ponad cztery metry wysokości. Na jego szczycie znajduje się orzeł z koroną, a na dole wyrzeźbiono daty 1918-2018. W Pasłęku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięto pomnik.

Pomnik z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości stanął w Pasłęku w pobliżu Parkingu Staromiejskiego, który nosi imię Konstantego Kazimierza Ralkiewicza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., jeńca wojennego, żołnierza armii gen. Andersa, który z rodziną został zesłany na Sybir.

— Przechodzić będzie tutaj wielu przechodniów i niechby jeden z nich zatrzymał się przed tym monumentem i w zadumie spojrzał na wyryte daty 1918-2018, to dla tego jednego przechodnia warto było postawić ten pomnik — mówił Adam Mazur, zięć śp. Konstantego Kazimierza Ralkiewicza.

Pomnik ma ponad cztery metry wysokości. Na jego szczycie znajduje się orzeł z koroną. Jego budowa została sfinansowana ze zbiórki, a pomnik wyrzeźbił litewski artysta Zigmas Buterlevicius.

— Wybór takiego pomnika nie był przypadkowy. Biały orzeł symbolizuje wolność oraz niezależność naszego państwa i narodu od innych krajów, wolność o którą walczyło i ginęło za nią wielu naszych przodków — mówił burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski. — Orzeł jest symbolem, z którym identyfikują się wszyscy Polacy, symbolem, dzięki któremu czujemy jedność, a to przecież jedność jest najważniejszym fundamentem gwarantującym nam bezpieczeństwo, stabilizację i niepodległość — dodał.

Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, przypomniał, że Polska w swoich dziejach miała okresy świetności, ale także i kryzysy, takie jak rozbiory.
— Winy własne i cudze sprawiły, że Polska na 123 lata znalazła się pod zaborami. Ale Polacy się nie poddali i kontynuowali swoją walkę — mówił. — Ważna jest pamięć narodowa, ale także ta regionalna, rodzinna. Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o Polskę.

Maciej Romanowski, starosta elbląski, mówił, że uroczystość w Pasłęku to lekcja patriotyzmu.
— Postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć poszanowania i ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili, to patriotyzm. Czy w dzisiejszych czasach można być patriotą? Oczywiście, tak. Jeżeli tylko uwierzymy, że ojczyzną może być każda okolica lub region, do którego jesteśmy szczególnie przywiązani — mówił.

To kolejny pomnik, który został odsłonięty w powiecie elbląskim z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej podobna uroczystość miała miejsce w Milejewie (więcej tutaj).
AKT