Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

"Piętnastka" świętowała 60-lecie [zdjęcia]

2018-10-19 15:10:00 (ost. akt: 2018-10-19 15:24:42)

Autor zdjęcia: Joanna Domratowska, Natalia Koszkur

Szkoła Podstawowa nr 15 obchodzi 60-lecie. — W naszej szkole zawsze był i jest najważniejszy uczeń — podkreśliła Marzanna Czerepko, dyrektor SP 15, podczas uroczystej akademii, która w piątek odbyła się w szkole przy ul. Modlińskiej.

Szkoła Podstawowa nr 15 przy ul. Modlińskiej w Elblągu skończyła 60 lat. Uroczysta akademia z tej okazji odbyła się w piątek. To była okazja, żeby powspominać minione lata.

„Piętnastka” została uroczyście otwarta 7 stycznia 1959 r. Wówczas na kierowniczkę szkoły powołano Władysławę Skorecką, długoletnią nauczycielkę. Jej zastępczynią została Janina Misztal. Pracę w szkole podjęło wówczas 24 nauczycieli. Do szkoły uczęszczało 929 uczniów (łącznie z filią). Naukę prowadzono w 25 klasach, które liczyły sobie od 27 do nawet 46 uczniów(!).

— Z ogromnym wzruszeniem staję przed państwem, ponieważ mam świadomość niepowtarzalności chwili, w której zebrali się ludzie połączeni przez jedno miejsce na ziemi: Szkołę Podstawową nr 15 im. Armii Krajowej — mówiła w piątek obecna dyrektor SP 15 Marzanna Czerepko. — Jubileusz to okazja do wspomnień, które na zawsze pozostają w pamięci. Czas je porządkuje i często dodaje blasku. Te wspomnienia zawsze przywołuje dźwięk szkolnego dzwonka. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym każdy z nas zostawił część swojego życia — dodała.

Jak podkreśliła, szkoła to przede wszystkim ludzie. Ale ważnym wydarzeniem w życiu „piętnastki” było nadanie jej imienia. Pierwszym patronem szkoły był Jurij Gagarin. W październiku 1968 r., z okazji jubileuszu 10-lecia szkoły, odgórnie nadano jej imię radzieckiego kosmonauty. Tę decyzję uchylono dopiero w grudniu 1990 r. decyzją kuratora oświaty w Elblągu. Pięć lat później powołano specjalny komitet w celu ustalenia nowego patrona szkoły. Przeprowadzono wybory wśród społeczności szkolnej i nowym patronem została Armia Krajowa.

— W naszej szkole kształcone są prawdziwe wartości życiowe, tu spełniają się marzenia, spełniają się kreatywni i utalentowani młodzi ludzie. W naszej szkole zawsze był i jest najważniejszy uczeń. Wszystkie pokolenia nauczycieli starają się, aby on wierzył w swoje siły i mógł sięgać gwiazd — mówiła dyrektor.

W uroczystej akademii uczestniczył prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
— Chciałbym podziękować kadrze szkoły, że kształcicie i wspieracie naszą młodzież. Na pewno ci uczniowie będą mile wspominać szkolne lata, a przecież każdy wraca pamięcią do lat szkoły i młodości. Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych owocnych lat — mówił.
daw

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB