Sobota, 23 października 2021. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

70 lat na trzecim piętrze. Jubileusz Biura Konstrukcyjnego

2018-10-24 10:40:00 (ost. akt: 2018-10-24 12:35:51)
 Biuro Konstrukcyjne świętuje 70-lecie istnienia. Zaprojektowane tutaj konstrukcje są znane i cenione na całym świecie. Na zdjęciu dni otwarte w General Electric przy ul. Stoczniowej

Biuro Konstrukcyjne świętuje 70-lecie istnienia. Zaprojektowane tutaj konstrukcje są znane i cenione na całym świecie. Na zdjęciu dni otwarte w General Electric przy ul. Stoczniowej

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Działalność rozpoczynało jeszcze w czasach Zamechu. Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. Z tej okazji zaprasza wszystkich chętnych na spotkania, które będą okazją do poznania jego historii.

W tym roku mija 70 lat od chwili podjęcia kluczowych dla Elbląga decyzji o ulokowaniu i rozwoju w mieście ośrodka przemysłu ciężkiego, produkującego m.in. turbiny parowe. Z tym faktem powiązana jest również historia Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych, które od 1948 r. prowadzi działalność na trzecim piętrze budynku z czerwonej cegły przy ul. Stoczniowej 2.

Przez 40 lat, kiedy w Elblągu istniał jeszcze Zamech, Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych zajmowało się przede wszystkim konstruowaniem nowych turbin. Na tej podstawie zbudowana została polska energetyka, której zainstalowana moc przekracza dziś 40 GW. Natomiast przez ostatnie 30 lat Biuro Konstrukcyjne bardziej koncentrowało się na modernizacjach. W tym czasie uczestniczyło w unowocześnianiu większości bloków energetycznych w Polsce.

— Na przestrzeni swojej 70-letniej historii, Biuro zawsze z powodzeniem realizowało stawiane przed nim zadania, nie tylko nadążając za światowymi trendami w technice, ale również niejednokrotnie wyznaczając nowe kierunku rozwoju — podsumowuje Daniel Lewandowski, autor publikacji, która ukazała się z okazji 70-lecia. — Możemy więc stwierdzić, że dzisiaj należy do światowej czołówki organizacji technicznych z branży energetycznej, a zaprojektowane tutaj konstrukcje są znane i cenione na całym świecie.

Za każdym zakładem pracy stoją ludzie i tak jest również w tym przypadku. Z Biurem Konstrukcyjnym związanych było kilka pokoleń inżynierów. Kiedy powstawało w 1948 r., zatrudnionych w nim było 40 osób. Ale szybko zwiększało swój potencjał, bo już wkrótce do zespołu zaczęli dołączać liczni absolwenci polskich uczelni, w których rozpoczynało się kształcenie inżynierów-specjalistów od turbin parowych.

Dzisiejsze Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych zatrudnia około 120 osób i jest obecnie największą w Polsce i jedną z większych tego typu organizacji na świecie. Ale od samego istnienia jego pracownicy byli intelektualną awangardą zakładu i miasta.

— Na przestrzeni 70 lat swojej historii Biuro Konstrukcyjne stworzyło specyficzny klimat i kulturę organizacyjną pracy — podsumowuje Daniel Lewandowski. — Składały się na nią, z jednej strony wysokie wymagania kompetencyjne, przywiązanie do nauk ścisłych, precyzyjne stosowanie procesów i najlepszych praktyk inżynierskich, a z drugiej - rodzinna atmosfera, bogate życie towarzyskie, obchodzone wspólnie jubileusze oraz inne spotkania okolicznościowe. Wszystko to budowało silne więzi emocjonalne i sprawiało, że praca w Biurze dawała poczucie elitarności.

Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji pracownicy biura zapraszają wszystkich zainteresowanych na okolicznościowe prelekcje. W programie zaplanowano prezentację multimedialną i projekcję filmów przedstawiającą historię przemysłu turbinowego w Elblągu z perspektywy Biura Konstrukcyjnego.

— Na uczestników będą czekały pamiątkowe broszury opisujące historię i dorobek Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych: od Zamechu przez ABB, Alstom do General Electric — informują organizatorzy.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek (25.10) o godz. 17. Dwa kolejne zostały zaplanowane na 8 i 22 listopada. Wszystkie prelekcje będą się odbywały w Ratuszu Staromiejskim na elbląskiej starówce, a wstęp jest bezpłatny.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB