Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Sezon na wieży zamknięty. To wciąż nasz turystyczny hit

2018-10-24 14:03:43 (ost. akt: 2018-10-24 14:07:28)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od 15 października taras widokowy na wieży katedry św. Mikołaja jest już nieczynny. Miniony, czwarty sezon turystyczny tego zabytku należał do udanych.

To był już czwarty sezon turystyczny wieży katedralnej w Elblągu. Ten zabytek niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem osób odwiedzających nasze miasto i region.

— Od 15 kwietnia do 15 października br. na taras widokowy wieży wspięło się 23 tys. osób. W ubiegłym sezonie było to 23 tys. osób, a dwa lata temu 25 tys. Rekord padł w pierwszym sezonie po otwarciu wieży (2015 r.), wówczas odwiedziło ją aż 28 tys. osób — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Dokładnie dzisiaj (24.10) mija 112 lat od rozpoczęcia w 1906 r. jej odbudowy (kamień węgielny) po pożarze spowodowanym uderzeniem pioruna w 1777 roku. Otto Depmeyer, elbląski mistrz budowlany wykorzystał najnowszą wiedzę konstrukcyjną i technikę, która posłużyła inż. Eifelowi do budowy paryskiej wieży. 
Projekt zakładał budowę ceglanej, wysokiej podstawy, a na niej stalowej konstrukcji, którą obudować miano lekkim murem. Dzięki temu wieża miała nie być ciężka, ale za to stabilna. To miało pozwolić ją "wynieść" na sto metrów w górę. Setka to liczba-symbol, nawiązująca do Kanału Elbląskiego. Sto metrów to właśnie różnica w wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym lustrem wody na kanale.

Budowę zakończono w rok. Wieżę zwieńczono dwoma tarasami widokowymi, zamontowano zegar, na piętrze mieściła się biblioteka parafialna. Niestety, podczas II wojny światowej kościół św. Mikołaja został zbombardowany, podpalony, spłonęła również wieża, z której został jedynie metalowy rdzeń.
 Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65.

Na wieżę prowadzi ponad 360 schodów, wchodzi się ok. 15 minut. Wieża katedry św. Mikołaja ma 97 m i jest uważana za najwyższy obiekt sakralny po prawej stronie Wisły.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski