Sobota, 13 sierpnia 2022. imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy

Dziki ryją w Bażantarni. Tak wygląda polana z dwiema wiatami [zdjęcia]

2018-11-03 14:38:24 (ost. akt: 2018-11-03 15:03:01)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Jakby ktoś zaorał ją pługiem. Tak wygląda obecnie polana z dwiema wiatami w Bażantarni. To sprawka dzików, które ryją w ziemi w poszukiwaniu pokarmu.

Dziki zdobywają pokarm głównie przekopując ziemię swym wrażliwym, wydłużonym ryjem. Żywią się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi. W runie znajduje dżdżownice, owady, gryzonie, których nory odnajduje węchem, kłącza roślin, grzyby.

Tak w sobotę (03.11) wyglądała polana z dwiema wiatami w elbląskiej Bażantarni. Dziki najintensywniej ryją jesienią, ponieważ w tym czasie starają się zgromadzić jak największy zapas tłuszczu. Zbliżająca się zima to dla nich trudny czas na przeżycie. W poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się również do miast, gdzie przychodzą, aby żerować w śmietnikach i na wysypiskach.

Dzik jest zwierzęciem stadnym. Jak informuje Wikipedia, watahy przebywające na wspólnych żerowiskach tworzą zgrupowanie liczące nawet do 100 osobników.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana w tym roku po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Zebrane przez uczniów na Mierzei Wiślanej żołędzie kasztany trafiły do leśnych paśników i jak zapewniają organizatorzy "znikały w oka mgnieniu". W tym roku zebrano podczas akcji 3,5 tony. Kasztany zostały już zjedzone, a żołędzie wysuszono i zabezpieczono, będą stopniowo wywożone do paśników dla saren (i zapewne dzików też), a także do specjalnych skrzynek dla sójek.