Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Przekop Mierzei Wiślanej. Władze Pomorza wytykają błędy

2018-11-05 15:40:09 (ost. akt: 2018-11-05 15:24:21)
Minister Marek Gróbarczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Jerzy Wilk 16 października zakopali „ostatni słupek geodezyjny”, który wyznacza obszar, na którym ma powstać kanał żeglugowy

Minister Marek Gróbarczyk, prezes PiS Jarosław Kaczyński i Jerzy Wilk 16 października zakopali „ostatni słupek geodezyjny”, który wyznacza obszar, na którym ma powstać kanał żeglugowy

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Władze województwa pomorskiego ponownie zabrały głos w sprawie dokumentacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Przyjęte z końcem października stanowisko zawiera 13 uwag ogólnych i aż 54 uwagi szczegółowe do tej inwestycji.

Na finiszu samorządowej kampanii wyborczej przed pierwszą turą Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, odwiedził Mierzeję Wiślaną. Tutaj na plaży na terenie gminy Sztutowo 16 października razem z ministrem gospodarki śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i posłem Jerzym Wilkiem, kandydatem PiS na prezydenta Elbląga, zakopali „ostatni słupek geodezyjny”, który wyznacza obszar, na którym ma powstać kanał żeglugowy. Stało się tak, chociaż inwestycja nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.

Dla inwestycji dotychczas nie wydano decyzji środowiskowej, pozwolenia na budowę. Niedawno skończyły się konsultacje społeczne w związku z upublicznieniem aneksu do "Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla tej inwestycji". Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie na uwagi czekała do 3 listopada.

W sprawie przekopu ponownie głos zabrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który zgłosił 67 zastrzeżeń do inwestycji.

— Jeśli chodzi o kluczowe według nas kwestie, takie jak wykazanie celu nadrzędnego dla inwestycji, czy analizę rozwiązań alternatywnych, aneks nie wnosi żadnych nowych treści i wyjaśnień — mówi marszałek Mieczysław Struk. — Aneks powiela również błędy z raportu dotyczące podstaw strategicznych inwestycji, na które wcześniej wskazywaliśmy. I nie odnosi się do stawianych przez nas zarzutów dotyczących bilansu zysków i strat — podkreśla marszałek.

Jak informuje Pomorski Urząd Marszałkowski, w aneksie pojawiają się jednak pewne nowe wątki. Dokument m.in. zaostrza ograniczenia w korzystaniu z wód zachodniej części Zalewu Wiślanego: poza proponowaną już wcześniej strefą ciszy o powierzchni 15 km kwadratowych, głównie w rejonie gminy Nowy Dwór Gdański, dodatkowo proponuje się ograniczenia w poruszaniu się w sąsiedztwie szuwarów w rejonie gmin Nowy Dwór Gdański i Sztutowo.

— Takie rozwiązania są przecież sprzeczne z głównymi celami planowanej drogi wodnej, do których należy m.in. rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnej powiązany z rozwojem portów, przystani i marin nad Zalewem Wiślanym. To pogłębi konflikty społeczne, m.in z lokalnymi rybakami i środowiskiem żeglarskim, na które zwracaliśmy uwagę już w poprzednim stanowisku Zarządu Województwa – komentuje marszałek Mieczysław Struk. — Jesteśmy zdumieni, że już „odtrąbiono" sukces przekopu, już hucznie ogłoszono początek budowy, a nadal nikt nie chce słyszeć, a już tym bardziej dyskutować, o szczegółach inwestycji. I to - jak się okazuje - nie tylko z nami, bowiem z treści aneksu wynika, że również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku miała pytania i zastrzeżenia — dodaje.

W związku z tym, że aneks nie rozwiał wątpliwości pomorskich samorządowców, Zarząd Województwa Pomorskiego podtrzyma… wcześniejsze stanowisko, według którego dokumentacja nie daje podstaw do podjęcia decyzji o realizacji inwestycji. Przyjęte stanowisko władz woj. pomorskiego zostało przekazane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
oprac.daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sas #2625100 | 88.156.*.* 16 lis 2018 21:00

  Naczelnikowi to nawet krótszą łopatę kupili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Bolek #2618906 | 85.115.*.* 7 lis 2018 17:01

  Zabrać Pomorskiemu jedyny powiat nad Zalewem i po sprawie. Dla nich to strata milionów w portach Gdyni i Gdańska. Kopać będą do upadłego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ZAMEK #2618508 | 212.244.*.* 7 lis 2018 08:26

  A Zamki w innym Parku Krajobrazowym można wybudować!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Wassermann.. #2617898 | 188.147.*.* 6 lis 2018 15:31

  Ja chcem z Ostródy do morza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. no teraz #2617804 | 83.14.*.* 6 lis 2018 14:03

  jak wygrał budyń to dopiero ten pomaranczowy z koszulka konstytucja bedzie chodził po gdańsku. ech szkoda ze naród taki glupi i nie daje szansy mlodym. niestety rudy prezydent a wlasciwie nadety balon bo to bardziej do niego pasuje tez pokazal jakim jest sie prostakiem. szkoda tych duzych miast.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)