Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Bieg Niepodległości w Elblągu. To warto wiedzieć

2018-11-08 11:14:48 (ost. akt: 2018-11-08 11:21:37)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Miłośnicy biegania w najbliższą niedzielę (11.11) będą wspólnie w Elblągu świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na trasie V Elbląskiego Biegu Niepodległości zobaczymy prawie tysiąc zawodniczek i zawodników!

W biegu głównym na 10 km wystartuje ponad 600 zawodników, a kolejnych 300 młodych zawodników wystartuje w biegach towarzyszących dla dzieci i młodzieży. Frekwencja tradycyjnie dopisała, a to oznacza, że w niedzielę czeka nas kolejne święto biegowe w Elblągu. Jak informują organizatorzy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miejski w Elblągu, jest jeszcze szansa startu w imprezie.

Dodatkowe zapisy
Nadal jest możliwość udziału w V Elbląskim Biegu Niepodległości. Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą organizatorzy przygotowali 50 dodatkowych miejsc. Zapisy prowadzone będą przed biegiem w biurze zawodów, które czynne będzie w sobotę (10 listopada) w godz. 14:00-18:00 oraz w niedzielę (11 listopada) od godz. 9:00. Jeżeli w sobotę pula dodatkowych miejsc nie zostanie wykorzystana, zapisy prowadzone będę także w niedzielę w dniu zawodów. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Wpisowe przed zawodami wynosi 50 złotych (pakiet startowy bez koszulki).

Pobiegnij i pomóż Kamilowi
Stało się już tradycją, że każda edycja Elbląskiego Biegu Niepodległości związana jest z akcją charytatywną. W tym roku pomagamy w zakupie Rower Handbike Kamilowi, który od urodzenia cierpi na rozszczep kręgosłupa i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest aktywny społecznie i w miarę swoich możliwości sportowo. Rower handbike umożliwi mu szybsze poruszanie się po mieście i wpłynie na rehabilitację zarówno społeczną jak i sportową. Akcję charytatywną na ten cel będą prowadzić podczas imprezy wolontariusze Miejskiego Centrum Wolontariatu w Elblągu.

Dystanse i trasa
Uczestnicy V Elbląskiego Biegu Niepodległości startują na dystansie 10 km (bieg główny, trzy pętle) i w rywalizacji trzyosobowych sztafet (3 razy 3333 m). Wszyscy startują razem – o godz. 13.30. Start i meta będą zlokalizowane na ul. Teatralnej, a trasa pętli będzie biegła ulicami: Teatralną, Robotniczą, Pocztową, Rycerską, Tysiąclecia, Hetmańską, 12 Lutego, Armii Krajowej (tzw. agrafka), ponownie 12 Lutego i Teatralną (koniec 1 pętli). Przy starcie i mecie będą znajdowały się punkty z wodą. Limit czasu na ukończenie biegu wynosi 1 godzina 30 minut.
Zobacz trasę biegu

Mały Bieg Niepodległości - V ENDURO KID
O godz. 11 wystartuje Mały Bieg Niepodległości - V ENDURO KID. Tradycyjnie są to krótkie wyścigi dla dzieci w wieku od roku do 16 lat. Uczestnicy Małego Biegu Niepodległości rywalizować będą na dystansach od 50 do 600 metrów. W zawodach weźmie udział 300 dzieci, których wcześniej zapisali rodzice. I to właśnie rodzice lub opiekunowie będą musieli przy odbieraniu numeru w biurze zawodów podpisać oświadczenie o zgodzie na start swojej pociechy. Każde dziecko, które ukończy bieg otrzyma na mecie medal, taki sam jak uczestnicy Biegu Głównego oraz posiłek.

Biuro zawodów
Będzie się mieściło w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Karowej 1 (hala lodowiska). Po odbiór pakietów startowych organizatorzy zapraszają już w sobotę w godz. 14-18 i w niedzielę w godz. 9-13 (pakiety dla dzieci będą wydawane do godz. 10.40). W tym samym budynku będzie mieścił się depozyt, a biegacze będą mogli skorzystać z szatni i pryszniców.

Pakiety, nagrody, posiłek
Każdy uczestnik V Elbląskiego Biegu Niepodległości otrzyma pakiet startowy, a na mecie – pamiątkowy medal i posiłek. Posiłki oraz ciepłe herbata wydawane będą w budynku lodowiska Helena w pomieszczeniu obok biura zawodów. Dla najlepszych w klasyfikacji open i poszczególnych kategoriach wiekowych przewidziano nagrody finansowe (od 50 do 300 zł) oraz puchary i statuetki. Nagrody pieniężne płatne będą bezpośrednio po zakończeniu biegu w biurze zawodów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zobowiązani będą do wypełnienia stosownego formularza. Klasyfikacja generalna nie dubluje się z klasyfikacjami wiekowymi. Pierwsze trzy Sztafety otrzymają pamiątkowe puchary.

Parkingi oraz zakończenie zawodów
Organizatorzy apelują do kierowców o pozostawianie samochodów na parkingach przy basenie MOSiR przy ul. Robotniczej, parkingu Centrum Handlowego Zielone Tarasy, parkingu ZUS i parkingu przy PKO BP. Na czas trwania imprezy ulica Teatralna zostanie zamknięta dla ruchu. Utrudnienia w ruchu na pozostałych ulicach, po których będą biegli zawodnicy, zostaną wkrótce ogłoszone do publicznej wiadomości. Oficjalne zakończenie V Elbląskiego Biegu Niepodległości wraz z wręczaniem nagród odbędzie się w budynku Lodowiska Helena przy ul. Karowej 1. Zakończenie planowane jest na godz. 15:30.

Program V Elbląskiego Biegu Niepodległości
sobota (10.11)
godz. 14-18 wydawanie pakietów startowych – biuro zawodów
niedziela (11.11)
godz. 9-13 wydawanie pakietów startowych – biuro zawodów
godz. 11-12.30 starty do Małego Biegu Niepodległości – ENDURO KID
godz. 13:30 start do Biegu Głównego oraz Sztafet
godz. 14.15 wydawanie posiłków dla zawodników
godz. 15:30 dekoracja i nagradzanie zwycięzców biegu głównego oraz sztafet.