środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Radni powiatowi zamknęli kadencję. "To były dobre cztery lata"

2018-11-08 14:05:26 (ost. akt: 2018-11-08 14:16:24)
Osłonięcie tablicy w  Starostwie Powiatowym

Osłonięcie tablicy w Starostwie Powiatowym

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W czwartek (8.11) po raz ostatni w tej kadencji na sesji zebrali się powiatowi radni. Pożegnalne obrady były również okazją do odsłonięcia w Starostwie Powiatowym w Elblągu tablicy upamiętniającej stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podkreślił Maciej Romanowski, starosta elbląski była to udana kadencja.

— Wszystkie problemy i interpelacje mieszkańców to drogi, jednak nie można się dać zwariować, nie samymi drogami rada i mieszkańcy żyją. Trzeba podkreślić bardzo dobry poziom, jeśli chodzi o pracę i nauczanie w szkołach ponadpodstawowych, które prowadzi powiat — mówi Maciej Romanowski.

Starosta podkreślił również bardzo dobry poziom usług medycznych w pasłęckim szpitalu.
— Ten szpital to nasza perełka. Jesteśmy z niego dumni. Jak również z domów pomocy społecznej na terenie powiatu — mówi starosta.

W mijającej kadencji, każdego roku, powiat elbląski wykonywał jedną dużą inwestycję drogową.
— W związku z tym, że pojawiły się dodatkowe środki rządowe, więc i nowe możliwości rozwiązania tych problemów. Czekamy na kolejne programy premiera Morawieckiego, mamy dwanaście różnych, bardzo ambitnych dokumentacji, nie mówiąc już o robotach bieżących. W końcówce tego roku mamy potężne inwestycje w Milejewie, czyli remont drogi Milejewo - Pomorska Wieś na ponad 7 mln zł — podkreśla Maciej Romanowski.

Również w Markusach powiat przeprowadził inwestycję za ponad 7 mln złotych.
— Ona nie mogłaby być zrealizowana, żeby nie gest wojewody i przyznanie środków w wysokości 5 mln złotych. Dużą inwestycją był również remont drogi Krykajny - Dobre na kwotę 7 mln złotych — mówi starosta.

Starosta podkreślił, że ważną sprawą dla powiatu jest również rozbudowa Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
— Powstanie tego liceum to był jednak wielki eksperyment. Władza nam powiedziała: jeśli chcecie utrzymać szkołę, to znajdźcie jakiś pomysł na nią. Dzisiaj wyraźnie widać, że jest to oferta dla tego środowiska bardzo ciekawa i ciągle się ona rozwija— mówi starosta.

Podczas sesji staroście elbląskiemu została wręczona Honorowa Statuetka Związku Powiatów Polskich.
— Statuetka została przyznana za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej — mówi Mirosław Czapla, starosta malborski, który w imieniu ZPP wręczył ją Maciejowi Romanowskiemu.

Minioną kadencję podsumował również Ryszard Zagalski, przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu.
— To były dobre cztery dla naszego powiatu. Ta statuetka jest podsumowaniem państwa pracy, nie było by tego wyróżnienia, gdyby nie dobre wyniki naszej wspólnej pracy — mówi Ryszard Zagalski.

Dla Ryszarda Zaglaskiego była to już ostatnia kadencja, nie zdecydował się na kandydowanie do Rady Powiatu Elbląskiego w niedawnych wyborach samorządowych. Podziękował on za wspólne lata pracy wszystkim radnym, pracownikom starostwa i jednostek powiatowych.

Jakie wyzwania staną przed radnymi w nadchodzącej kadencji? Rady Roman Kogut (będzie to dla niego trzecia kadencja) podkreśla, że najpilniejszą nadal potrzebą jest remont dróg lokalnych.
— Jesteśmy tu ograniczeni finansami i stan dróg lokalnych to najczęściej sprawy, z którymi do mnie, jako do radnego zgłaszają się mieszkańcy. Dla gminy Rychliki mamy już przygotowane dwa projekty na drogę Kwietniewo - Święty Gaj i Rychliki - Rejsyty. Zależy nam także na dokończeniu drogi 527 wspólnie z samorządem województwa pomorskiego. Pracy nam na pewno nie zabraknie. W mijającej kadencji współpraca między radnymi układała się dobrze i merytorycznie — mówi radny Roman Kogut.

Podczas sesji odsłonięto w Starostwie Powiatowym w Elblągu tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza sesja nowej rady powiatu odbędzie się już 20 listopada.
Najwięcej mandatów, bo osiem, w nowo wybranej Radzie Powiatu Elbląskiego zdobyły KWW Stowarzyszenia Dobry Samorząd. Po czterech przedstawicieli wprowadzili do rady PSL i PiS, a jednego Koalicja Obywatelska.

Nowi radni powiatu elbląskiego
Ryszard Wroński 286 głosów
Krzysztof Gago 603
Jacek Matukiewicz 350
Maciej Romanowski 1355
Tomasz Rozenbajgier 461
Dariusz Ponichtera 342
Marek Zamojcin 453
Dariusz Barton 290
Genowefa Kwoczek 1006
Zbigniew Rutkowski 476
Roman Kogut 463
Robert Bieliński 242
Krystyna Chojnacka-Borosiewicz 276
Elżbieta Biczak 377
daw


Źródło: Dziennik Elbląski