środa, 6 lipca 2022. imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

92-letni grzybiarz odnaleziony. "Zabłądził w lesie"

2018-11-11 15:30:30 (ost. akt: 2018-11-11 18:41:40)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

Policjanci z Pasłęka i strażacy odnaleźli 92-letniego mieszkańca gminy Pasłęk, który w niedzielę (11.11) wyszedł na grzyby i zabłądził w lesie. Starszy pan cały i zdrowy trafił do domu.

Zaginięcie 92-letniego grzybiarza, mieszkańca gminy Pasłęk, zgłosiła w niedzielę koło południa jego córka. Z mężczyzną nie było kontaktu, nie wiadomo było także, co się z nim działo.

Akcję poszukiwania 92-latka koordynowali policjanci z Pasłęka. Na pomoc wezwano m.in. strażaków z Elbląga.

Jeszcze tego samego dnia około godz. 18 odnaleziono starszego mężczyznę w lesie. Jak się okazało, zabłądził i nie wiedział, gdzie się znajduje. Cały i zdrowy wrócił do domu.

Policja przypomina, że podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Aby uniknąć takiej sytuacji warto dobrze przygotować się do grzybobrania. Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc:

— przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać,
— warto określić kiedy zamierzamy wrócić,
— do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób,
— należy dodać do stroju elementy odblaskowe, w czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,
— trzeba za każdy razem informować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasie powrotu,
— dobrze jest zabrać ze sobą do lasu naładowany telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.

Jeśli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, schorowane należy nie tracić ich z pola widzenia, chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.