Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

To jeden z najcenniejszych zabytków w Bażantarni. Trwa jego remont

2018-11-14 15:13:23 (ost. akt: 2018-11-26 08:24:35)
Trwa remont wnętrz pałacu Abbega

Trwa remont wnętrz pałacu Abbega

Autor zdjęcia: arch. Nadleśnictwa Elbląg

To jeden z piękniejszych zabytków w elbląskiej Bażantarni. W neogotyckim pałacu Augusta Abbega trwa właśnie remont. To pierwsza na taką skalę renowacja tego budynku.

Pałac wybudowano w Bażantarni w latach 1810–1811 na zlecenie radcy handlowego i byłego konsula królewskiego Augusta Abbega. Pełnił on funkcję ekskluzywnego podmiejskiego zajazdu i gospody.

Po śmierci Augusta Abbega majątkiem zarządzali jego spadkobiercy, od których w 1882 roku, Rada Miasta Elbląga wykupiła posiadłość. Miasto na terenie pałacu nadal prowadziło zajazd, a otaczające go parki i lasy przystosowano na tereny rekreacyjne dla mieszkańców. Był to pierwszy obiekt infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w elbląskiej Bażantarni, tworzący zaczątki turystyki podmiejskiej.

1 kwietnia 1913 r. zarówno pałac, jak i cały park, włączono oficjalnie w administracyjne granice Elbląga. Po II wojnie światowej budynek przekazano Lasom Państwowym. Do dzisiaj swoją siedzibę ma w nim Nadleśnictwo Elbląg.

Leśnicy rozpoczęli właśnie remont pałacu, pierwszy na tak dużą skalę po drugiej wojnie światowej.
— Remont w Pałacu Augusta Abegga, jednym z najcenniejszych obiektów Bażantarni, wykonywany jest pod opieką konserwatora zabytków. Remontowane są piwnice, stropy i dach, wymieniane są też wszystkie instalacje oraz wykonywana jest termomodernizacja budynku — mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

W budynku wymieniona zostanie również stolarka okienna i drzwiowa, a stary piec centralnego ogrzewania zostanie zastąpiony pompami ciepła.
— Tak duży zakres prac wynika ze złego stanu technicznego elementów konstrukcyjnych wnętrza budynku. Pałac Abbega w okresie powojennym po raz pierwszy doczekał się tak kompleksowego remontu. Dotychczasowe prace były wykonywane częściowo. Miedzy innymi elementy stropów, wymieniane już w okresie powojennym, okazały się jednymi z najsłabszych elementów konstrukcyjnych i wymagały ponownej wymiany. Natomiast pozostawione zostały stare przedwojenne belki, ze względu na ich dobry stan techniczny — wyjaśnia Jan Piotrowski.

Jan Piotrowski podkreśla także ważny dla leśników ekologiczny aspekt remontu pałacu.
— Dzięki termomodernizacji budynku zredukowane zostanie zapotrzebowanie na energię cieplną i zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, więc przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczania powietrza i jego negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie ludzi — mówi Jan Piotrowski.
Anna Dawid

Trwa remont wnętrz pałacu Abbega
Fot. arch. Nadleśnictwa


Fot. arch. Nadleśnictwa

Lasy Państwowe / Nadleśnictwo Elbląg
Fot. Michał KalbarczykŹródło: Dziennik Elbląski