środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

TYLKO U NAS. Kiedyś uniknął stryczka, teraz zabójca dr Oli chce wyjść na wolność

2018-11-16 15:35:44 (ost. akt: 2018-11-16 15:38:56)
więzienie

więzienie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miał 19 lat, gdy w mieszkaniu w centrum Elbląga zabił dr Aleksandrę Gabrysiak i jej córkę. Zbigniew B. został skazany za to na karę śmierci, ale uniknął stryczka. Wyrok zmieniono mu na dożywocie. Teraz, po 25-letnim pobycie za kratkami, chce wyjść na wolność. I to chyba bardzo, bo złożył już trzy wnioski o warunkowe zwolnienie.

Zbigniew B. ma dzisiaj 44 lata. Wyrok dożywocia odsiaduje w więzieniu w Sztumie oddalonym od Elbląga o około 40 kilometrów. Miał 19 lat, gdy w mieszkaniu przy ul. 1 Maja, zabił nożem elbląską lekarkę Aleksandrę Gabrysiak i jej przybraną córkę, Marysię.

Dramatyczne wydarzenia rozegrały się 6 lutego 1993 r. Dr Ola, jak nazywano Aleksandrę Gabrysiak, i Marysia otrzymały szereg ciosów nożem w szyję i klatkę piersiową.

Sędziowie nie doszukali się okoliczności łagodzących dla nastoletniego mordercy. Pierwszy wyrok brzmiał: kara śmierci i był ostatnim takim wydanym przed polskim sądem. Jednak obowiązywało moratorium na wykonywanie egzekucji, morderca nie został powieszony i wyrok zamieniono mu na dożywocie.

Jakim jest dzisiaj człowiekiem? Czy żałuje tego, co zrobił?

W 2011 r. rozmawiała z nim Agata Pilarska-Jakubczak z tygodnika Polityka.
— Wyrzuty sumienia? Już nie pamiętam. Mam odbywać karę. Czekam na obiad. Zadośćuczynienie ofiarom? Nie wiem, co to znaczy. Kojarzy mi się z zapłatą. Nie wiem. Moje życie nie toczy się wokół tych pytań — powiedział jej.

W rozmowie z dziennikarką Polityki nie ukrywał jednak, że "codziennie myśli o wolności".
— Przychodzą do mnie realne marzenia i fantazje, ale nie mam szmalu, wykształcenia, nie wyjdę stąd i ich nigdy nie zrealizuję — stwierdził (cały wywiad można przeczytać tutaj).

Zbigniew B. odsiedział 25 lat z wymierzonej kary. To oznacza, że może się starać o warunkowe zwolnienie. Z tego prawa zdążył już skorzystać.

Zbigniew B. był jednym z podopiecznych dr Oli. Chłopak był częstym gościem w jej domu, pomogła mu, gdy był na przepustce z więzienia.

Morderstwo lekarki i jej córki wstrząsnęło wówczas mieszkańcami Elbląga. Doktor Aleksandra Gabrysiak była społeczniczką, angażowała się w pomoc samotnym, bezdomnym i uzależnionym od alkoholu. Dzięki niej w Elblągu postał Dom Samotnej Matki i Hospicjum.

Co kierowało Zbigniewem B., tego nie wiadomo do dzisiaj. Podczas procesu mężczyzna „zasłaniał” się odurzeniem alkoholem w dniu zabójstwa. Podobno zakochał się córce lekarki, ale czy zamordował ją, bo go nie chciała? Tego nie wyjaśniła rozprawa sądowa.

— Jakim dr Ola była człowiekiem? Tego nie da się tego opisać w kilku słowach. Bo stwierdzenie, że dobrym, uczynnym, wiarygodnym i o wielkim sercu - to za mało powiedziane — mówił nam w jednym z wywiadów Edmund Robaczek, jeden z bliskich przyjaciół doktor Oli. — W tamtych czasach mało kto rozumiał zasadę czynienia dobra dla drugiego człowieka. Będąc przyjacielem Oli i patrząc na jej filozofię życia, sam uczyłem się, jak pomagać innym ludziom. Dzięki niej otworzyłem się na potrzebujących: w tym sensie Ola była częścią mojego życia.

Czy Zbigniew. B wyjdzie kiedyś na wolność? Może ponownie ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Zgodnie z art. 77 § 1 kodeksu karnego zwolnienie jest dopuszczalne, gdy postawa, właściwości i warunki osobiste skazanego, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Anna Dawid
a.dawid@dziennikelblaski.pl

Obrazek w tresci

Na budynku, w którym znajdowało się mieszkanie doktor Oli, w 1998 roku zamontowano poświęconą jej tablicę
Fot. Aleksandra Szymańska


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szymon #2791137 | 78.88.*.* 15 wrz 2019 12:56

  jest o nim film na youtibie. PT Dozywocie i co dalej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Walic go rowno #2625407 | 84.62.*.* 17 lis 2018 14:16

  Pozwolic go zajechac w tym Sztumie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. abcd #2625400 | 83.29.*.* 17 lis 2018 14:00

  Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. -.- #2625267 | 188.147.*.* 17 lis 2018 09:17

  "To ja sobie myślę: To po co taki człowiek żyje? Po co taki człowiek żyje, jak ten chwast?”

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 5. Hans Kloss #2625260 | 178.157.*.* 17 lis 2018 09:00

  Wypuściłbym go i zobaczył dokąd pójdzie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)