Poniedziałek, 20 września 2021. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Zobacz, co zmalowali w tej szkole na 100-lecie niepodległości [zdjęcia]

2018-11-20 18:26:22 (ost. akt: 2018-11-20 18:42:06)

Autor zdjęcia: nadesłane/Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu

Czy rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości musi się uczniom kojarzyć tylko z uroczystym apelem? Okazuje się, że nie. Wiedzą coś o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Zajchowskiego. Zobaczcie, co powstało w ich szkole z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Od minionego poniedziałku (19.11) ścianę drugiego piętra w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Zajchowskiego zdobi... wyjątkowy mural, który jest poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak informuje Dorota Radomska, rzecznik prasowy "dwunastki", zamysł do niego stworzyli uczniowie szkoły, a wykonawcą malowidła zajął się znany elbląski plastyk, specjalizujący się w grafice, Bogdan Kiliński.


Mural dla Niepodległej w elbląskiej „Dwunastce”
Mural to rodzaj malatury, dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji char

— To kolaż z trzech prac, które zostały wybrane spośród kilkudziesięciu zrealizowanych przez uczniów klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych — opowiada Bogdan Kliński. — Zainspirowały mnie symbole związane z polskością, nieprzemijającymi wartościami i świętowaniem. Dlatego widać na malowidle fragment polskiego godła, obrysy Polski, orła, którego skrzydło rozpina się na cały kraj. Nie zabrakło też zarysów sławnych polskich budowli kojarzących się każdemu rodakowi z ojczyzną: Zamku Królewskiego i kolumny Zygmunta w Warszawie, Kościoła Mariackiego w Krakowie i Żurawia w Gdańsku. W centrum znajduje się tort z życzeniami na stulecie Niepodległej, które wesoło składają baloniki ze wsparciem znaku nieskończoności, bo Polska będzie niepodległa na wieki- miejmy nadzieję. Wszystko wykonane jest w biało-czerwonych barwach. Prawa strona muralu ma charakter lokalny. Jest tam wątek elbląski, czyli zarysy Bramy Targowej, kamieniczek na Starym Mieście i wieży kościoła św. Mikołaja, bo mural pochodzi z Elbląga. Dlatego herb miasta wieńczy dzieło — dodaje.

Bogdan Kiliński to barwna postać, plastyk, który od 18 lat prowadzi własną pracownię artystyczną, a w niej zajęcia z zakresu rysunku, malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej dla różnych grup wiekowych.
— Jest przyjacielem szkoły, z którą współpracuje od piętnastu lat. Nie wyobrażamy sobie, by ktoś inny lepiej wykonał dla nas mural. Bogdan Kiliński prowadzi w SP 12 zajęcia z plastyki dla młodszych klas. Jest wspaniałym artystą i mentorem. Od lat wystawia swoje prace na wystawach w Elblągu, w Gdańsku, w różnych państwach Europy, zajmuje się sztuką współczesną i rzeźbą w śniegu, za co otrzymuje liczne nagrody. Dodatkowo pracuje w komisjach oceniających prace dzieci podczas wernisaży jak np. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Oddziałów i Klas Integracyjnych „Razem” — wyjaśnia Dorota Radomska.

Prezentację muralu ukoronowało nagrodzenie uczniów, którzy przysłużyli się do jego powstania. Wśród wyróżnionych znalazły się: Katarzyna Adamik (klasa 5d), Roksana Szczerba i Agnieszka Sosnowska (7c), Agata Kalińska i Zuzanna Kot (7d).

Agnieszka i Roksana współpracowały ze sobą wymieniając się poglądami.
— Stworzyłyśmy prace, które zawierały wątek wiecznej niepodległości, co widać w prawej części muralu. Dyskutowałyśmy, wybierałyśmy pomysły tak, by pasowały do siebie — opowiadają uczennice.

— Na pytanie, czy mural podoba się szkolonej społeczności można odpowiedzieć: tak. Odsłonięciu muralu towarzyszyli uczniowie starszych klas: od czwartych do ósmych, którzy słuchali opowieści o powstaniu dzieła i nagradzali zwycięzców gromkimi brawami. To wspólna radość i chwila, którą wszyscy zapamiętają, bo tworząc takie malowidło „Dwunastka” kolejny raz wzięła udział w działaniach wynikających z ogólnopolskiego patriotycznego nurtu „Dla Niepodległej”, zapamiętując jak ważna to lekcja historii — kończy Dorota Radomska.

	https://m.wm.pl/2018/11/orig/mural-1-510175.jpg

	https://m.wm.pl/2018/11/orig/murial-6-510171.jpg

	https://m.wm.pl/2018/11/orig/murial-8-510172.jpg

	https://m.wm.pl/2018/11/orig/mural-3-510173.jpgKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2735401 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:42

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz