Piątek, 2 grudnia 2022. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Druga kadencja prezydenta Wróblewskiego. Ilu będzie miał zastępców?

2018-11-22 13:47:14 (ost. akt: 2018-11-22 14:25:05)
Od lewej: Rozalia Grynis (skarbnik miasta), Witold Wróblewski i Janusz Nowak

Od lewej: Rozalia Grynis (skarbnik miasta), Witold Wróblewski i Janusz Nowak

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Witold Wróblewski w czwartek oficjalnie rozpoczął swoją drugą kadencję na stanowisku prezydenta Elbląga, tym razem pięcioletnią. — Działajmy razem, ponad podziałami. To się Elblągowi należy. Pracujmy tak, by za pięć lat elblążanie powiedzieli, że dobrze wybrali — apelował do elbląskich radnych w czwartek podczas pierwszej sesji.

Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w Elblągu odbyła się w czwartek (22.11). Na początek prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz radni odebrali zaświadczenie o wyborze oraz złożyli ślubowanie.

Witold Wróblewski został prezydentem Elbląga po raz pierwszy w 2014 r. Podczas tegorocznych wyborów samorządowych walczył z powodzeniem o reelekcję. W drugiej turze pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Wilka, zdobywając 72 proc. głosów.

— Mieszkańcy wybrali samorząd, który wyznaczać będzie i realizować kierunku rozwoju Elbląga — mówił w czwartek na sesji podczas inauguracyjnego przemówienia. — Tegoroczne wybory były wyjątkowe. Polacy, także elblążanie, pokazali jak ważna jest Polska samorządowa, jak sami chcemy o sobie decydować. Wysoka frekwencja to bardzo ważny sygnał, że demokracja nie zginęła i ma się całkiem dobrze.

Podczas przemówienia apelował także do radnych o współpracę.
— Bardzo wysokie, ponad 72-procentowe poparcie dla mnie traktuję jako akceptację moich dotychczasowych działań oraz mojego programu wyborczego. To również wielkie zobowiązanie wobec elblążan — stwierdził. — Działajmy więc razem, ponad podziałami. To się Elblągowi należy. Pracujmy tak, by za pięć lat elblążanie powiedzieli, że dobrze wybrali.

W poprzedniej kadencji prezydent Elbląga miał dwóch zastępców: Janusza Nowaka i Jacka Boruszkę. Już wiadomo, że na stanowisku wiceprezydenta pozostanie Nowak. Czy będzie drugi zastępca i kto nim zostanie?
— Co do innych kandydatów, to jeszcze poczekajmy Rozmawiamy z Koalicją Obywatelską i w zależności od tego, jak te rozmowy się potoczą, będę miał nową, ciekawą informację — odpowiada prezydent Wróblewski.

W Elblągu w 25-osobowej Radzie Miejskiej będzie rządziła koalicja Koalicji Obywatelskiej (9 mandatów), KWW Witolda Wróblewskiego (6 mandatów) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1 mandat). Do opozycji przechodzi Prawo i Sprawiedliwość (9 mandatów), które w poprzedniej kadencji miało większość, bo 13 radnych.
— Deklaruję współpracę zarówno z panem prezydentem i przewodniczącym Rady Miejskiej. Będę wspierał w miarę swoich możliwości, wiedzy i doświadczenia wszystkie inicjatywy dobre dla naszego miasta, naszych mieszkańców — mówił Marek Pruszak (PiS), który przez ostatnie cztery lata był przewodniczącym Rady Miejskiej.

W czwartek przyszedł czas na pierwsze głosowania radnych, którzy wybrali przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. Na stanowisko przewodniczącego zgłoszono tylko jednego kandydata, Antoniego Czyżyka, dyrektora Centrum Spotkań Europejskich Światowid i twórcę potęgi formacji tanecznej Lotos Jantar Elbląg. Radni głosowali w tej sprawie jednomyślnie, wszyscy na tak.

Na wiceprzewodniczących RM zostali wybrani Marek Burkhardt (KWW Witolda Wróblewskiego) i Michał Missan (Koalicja Obywatelska). Będzie jeszcze trzeci wiceprzewodniczący, którego na kolejnej sesji zgłosi klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.
AKT

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Akcjat4 #2629577 | 109.241.*.* 23 lis 2018 07:50

    I znowu te same gęby przy korycie. Kiedy wy ludzie zmądrzejecie?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz