Piątek, 14 maja 2021. Imieniny Bonifacego, Julity, Macieja

Rencista i emeryt będą mogli dorobić więcej

2018-11-24 16:00:00 (ost. akt: 2018-11-23 15:47:11)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Zmieniają się kwoty, do których mogą dorobić emeryci i renciści. Od grudnia, w porównaniu z kwotami obowiązującymi od 1 lipca do 30 listopada, pracujący emeryt i rencista będzie mógł dorobić więcej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Nowe progi, które wejdą w życie od 1 grudnia, będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące, czyli do 28 lutego 2019r.

— Należy pilnować tych kwot, aby nie stracić prawa do pobieranego świadczenia. Dotyczy to osób, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego. W zależności od wysokości zarobków, emerytury lub renty mogą być odpowiednio pomniejszone lub nawet zawieszone. Na to, czy zawiesimy lub zmniejszymy Twoje świadczenie, ma wpływ przychód ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od której są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne — informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Należy powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu jeśli przekroczymy limity. Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzamy osiągnąć, wynika, że:
•nie przekroczymy 3 206,20 zł miesięcznie– świadczenie będzie wypłacane w pełnej wysokości,
•przekroczenie 3 206,20 zł, ale nie więcej niż z 5954,30 zł powoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia,
•przekroczenie 5954,30 zł,- zawiesimy wypłatę świadczenia.

Od 1 grudnia wzrasta również kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Będzie to kwota 3 206,20 zł. Zawieszeniu ani zmniejszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają emerytury osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie w zależności od płci. Nie dotyczy to jednak tych osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy, podjętego przed jej nabyciem.

— Warto wiedzieć, że ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku prawa do emerytury częściowej. Pełna wysokość gwarantowana jest również w przypadku renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach, jak również rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową — informuje Anna Ilukiewicz.
Informacja ZUS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB