Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Wierzyła, że syn się poprawi. Aż sięgnął po nóż...

2018-11-29 16:51:05 (ost. akt: 2018-11-29 19:17:32)

Wierzyła, że jej syn się poprawi, dlatego nie zawiadamiała wcześniej policji. To jednak nie pomagało, a wręcz przeciwnie agresja 30-latka rosła. Gdy wywołał kolejną awanturę i zaczął grozić jej nożem, wezwała policję. Tak zakończył się domowy koszmar 57-letniej kobiety. Trwa kampania "Białej wstążki", która ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Historia 57-letniej mieszkanki Elbląga jest jedną z wielu, które ujrzały światło w kończącym się 2018 r. Przemoc wobec kobiet to wciąż spory problem. Wystarczy spojrzeć na dane. W 2017r. policja odnotowała na terenie powiatu elbląskiego o 346 więcej interwencji dotyczących przemocy w rodzinie niż rok wcześniej!

Trwa kampania "Biała wstążka", która narodziła się w Kanadzie w 1999 r. Ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Do kampanii włączyły się również instytucje z naszego regionu. I tak np. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie bezpłatnych porad będą udzielali: psycholog, pedagog oraz doradca zawodowy.

W najbliższy poniedziałek (03.12) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu organizuje dni otwarte w ramach Ogólnoświatowej Kampanii „Białej Wstążki”. Osoby chętne do skorzystania z pomocy specjalistów zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Komeńskiego 40.
— Kampania ma na celu zwiększenie dostępności, efektywności oraz skuteczności działań profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Psycholog, pedagog oraz doradca zawodowy od godz.13 do godz. 16 pełnili będą tego dnia dyżury — zapowiada Magdalena Paradowska, kierownik zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu.

Jak informuje Magdalena Paradowska celem program, który realizuje PCPR w Elblągu jest zmniejszenie skali przemocy w rodzinie oraz skuteczna ochrona ofiar tej przemocy.
— Pracownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu elbląskiego w 2017 roku stale nadzorowali środowiska, w których występowało zjawisko przemocy w rodzinie. Zespoły interdyscyplinarne funkcjonujące prowadziły szereg działań minimalizujących przemoc domową. Pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny kontaktowali się zarówno z ofiarami, jak i sprawcami przemocy domowej — mówi.

PCPR w Elblągu wystąpiło do ośrodków pomocy społecznej oraz do policji z pytaniem o liczbę odnotowanych w 2017 roku interwencji domowych związanych z przemocą w rodzinie.
— Liczba ta wzrosła o 346 w stosunku do 2016 roku, natomiast liczba odnotowanych przez ośrodki pomocy społecznej interwencji zmniejszyła się o 93. Mniejsza jest też liczba założonych niebieskich kart, która w 2016 roku wyniosła 258, a w 2017 roku 243 — informuje Magdalena Paradowska.

Działania podejmowane przez PCPR w Elblągu, w ramach przeciwdziałania przemocy w rodzinie, są bardzo szerokie.
— Na terenie Pasłęka, Milejewa oraz Młynar prowadzone były w 2017 r. świetlice środowiskowe, w których podejmowane były działania profilaktyczne zwiększające wiedzę o przemocy domowej. Osoby pokrzywdzone mogły zgłaszać się do utworzonych na terenie powiatu klubów integracji społecznej, punktu interwencji kryzysowej lub punktu konsultacyjnego dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w celu uzyskania pomocy i skorzystania z oferowanych przez ośrodki pomocy społecznej form specjalistycznego poradnictwa — dodaje Magdalena Paradowska.
daw

Obrazek w tresci

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rychlikach
7 grudnia, godz. 10-13
dyżur funkcjonariusza policji, kuratora sądowego, pedagoga szkolnego, pracownika socjalnego, członka GKRPA

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu
3 grudnia, godz. 13-16
doradztwo zawodowe, poradnictwo psychologiczne

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim
7 grudnia, godz. 11-13
Gmina Gronowo Elbląskie zaplanowała akcję „Otwartych drzwi” na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 4 grudnia w Zespole Szkoła w Gronowie Elbląskim zostanie przeprowadzona akcja informacyjna, a 5 grudnia w godz. 11-13 w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gronowie Elbląskim dyżur pełnić będą: funkcjonariusz policji, kurator sądowy, pedagog szkolny, członek Gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pracownicy socjalni

Urząd Miasta Braniewa
1 grudnia, godz. 8.30-12
porady prawne, psychologiczne, terapeutyczne, dyżur dzielnicowych KPP Braniewo, dyżur lidera Grupy Samopomocowej AA

Zespół Interdyscyplinarny w Braniewie
6 grudnia dyżur pracownika w godz. 15.30-16.30
6 grudnia dyżur specjalisty pracy z osobą doświadczającą przemocy w godz. 8-12
Wręczanie ulotek na terenie miasta przez uczniów szkół średnich w Braniewie: ZS Zawodowych, Liceum Ogólnokształcące, ZS Budowlanych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Markusach
30 listopada, godz. 7-13

Urząd Gminy Godkowo, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godkowie
1 grudnia, godz. 11-14
spotkanie podsumowujące prace Zespołu Interdyscyplinarnego;
przygotowanie tematycznych gazetek ściennych w szkołach, spotkania i rozmowy z pedagogami, dot. zjawiska przemocy;
wystawa książek w Bibliotece Publicznej Gminy Godkowo dla młodzieży i dorosłych, pn. „Różne oblicza przemocy”
umieszczenie informacji o Akcji Białej Wstążki na stronie informacyjnej Gminy Godkowo

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ANTY LEWAK #2634747 | 109.241.*.* 30 lis 2018 18:11

  Ale lewactu podniosłem ciśnienie ha!ha! Jak ja to lubię.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ANTY LEWAK #2634197 | 109.241.*.* 29 lis 2018 20:41

  Je..ć lewackie wstąrzki, kredki......KARA ŚMIERCI.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. QWER ty #2634078 | 185.220.*.* 29 lis 2018 18:26

   Kobiety są gorsze od mężczyzn

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)