Piątek, 7 października 2022. imieniny: Krystyna, Marii, Marka

Różne oblicza przemocy. 80-latka w ciszy znosiła cierpienie...

2018-12-03 20:53:56 (ost. akt: 2018-12-03 21:13:10)

Autor zdjęcia: Pixabay

Elbląscy policjanci średnio w miesiącu odnotowują 40 przypadków, w których mają uzasadnione podejrzenie, że w rodzinie dochodzi do przemocy. W tym roku założyli już 460 Niebieskich Kart. Trwa kampania "Białej wstążki", która ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Trwa kampania "Biała wstążka", która narodziła się w Kanadzie w 1999 r. Ma na celu walkę z przemocą wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania. Do kampanii włączyły się również instytucje z naszego regionu. I tak na przykład w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu bezpłatnych porad udzielali: psycholog, pedagog, a także doradca zawodowy.

Jak informuje Magdalena Paradowska z Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej PCPR w Elblągu, celem programu, który realizuje elbląskie centrum, jest zmniejszenie skali przemocy w rodzinie oraz skuteczna ochrona ofiar tej przemocy.
— Pracownicy ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu elbląskiego stale nadzorowali środowiska, w których występowało zjawisko przemocy w rodzinie. Zespoły interdyscyplinarne prowadziły szereg działań minimalizujących przemoc domową. Pracownicy socjalni oraz asystenci rodziny kontaktowali się zarówno z ofiarami, jak również ze sprawcami przemocy domowej — mówi Magdalena Paradowska.

Szereg działań mających zapobiec przemocy w rodzinie prowadzi też elbląska policja.
— Od stycznia bieżącego roku zostało założonych przez policjantów 460 Niebieskich Kart. Średnio w miesiącu jest zakładanych około 40 takich kart. Jedynie listopad był miesiącem, w którym mieliśmy niższe statystki w tym zakresie: założonych zostało przez nas 18 Niebieskich Kart — mówi kom. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Przypomnijmy, że procedura Niebieskiej Karty to ogół czynności podejmowanych przez policjantów w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

W czerwcu tego roku policjant dzielnicowy sam złożył zawiadomienie o znęcaniu się nad 80-letnią kobietą przez jej 60-letniego syna.
— Podczas wizyty w mieszkaniu funkcjonariusz zauważył na twarzy kobiety ślady pobicia. Ta w ciszy znosiła cierpienie i znęcanie się — informował wówczas kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
daw

Statystyki ogólnopolskie
90 tysięcy osób pada co roku ofiarą przemocy w rodzinie
90 proc. dorosłych ofiar stanowią kobiety
50 proc. przypadków to przemoc psychiczna
35 proc
. przypadków to przemoc fizyczna

Obrazek w tresci