Poniedziałek, 27 czerwca 2022. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Prezydent Andrzej Duda w Elblągu

2018-12-04 10:53:01 (ost. akt: 2018-12-04 10:53:50)

Autor zdjęcia: Facebook Andrzej Duda

6 grudnia br. (czwartek) o godzinie 11.00 w Elblągu zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wezmą udział w uroczystym zakończeniu ćwiczenia ANAKONDA 18 oraz podsumowaniu procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód.

Ćwiczenie "Anakonda -18" największe ćwiczenie Sił Zbrojnych w 2018, jest sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO.

Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: ćwiczenie z wojskami (LIVEX), przeprowadzone w dniach 7-16 listopada 2018 roku oraz ćwiczenie dowódczo-sztabowe (CPX), wspomagane komputerowo, zaplanowane od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku.
Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia jest procedowana certyfikacja zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL), prowadzona przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący.

Od 1 grudnia w Elblągu przebywa kilkudziesięciu inspektorów zespołu certyfikującego utworzonego przez Allied Land Command (LANDCOM), którzy sprawdzają zdolność żołnierzy dowództwa dywizji do dowodzenia jednostkami z różnych krajów podczas konfliktu o wysokiej intensywności.

Pozytywna ocena łączy się z przekazaniem dywizji w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.
Informacja MON

Źródło: Dziennik Elbląski