Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Wielkie święto baletu w Elblągu

2018-12-11 11:31:00 (ost. akt: 2018-12-11 09:53:36)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W najbliższy weekend w Elblągu odbędzie się organizowany po raz szósty konkurs sztuki baletowej. Wystartuje w nimi około pół tysiąca osób.

Do udziału w dwudniowym turnieju (15 i 16 grudnia) zgłosiło się ponad 150 solistów oraz duety i zespoły, czyli kolejnych 350 tancerzy. Rywalizacja będzie się odbywała w Teatrze im. A. Sewruka przy ul. Teatralnej w Elblągu.

— Uczestnicy konkursu z ponad 25 miast z całej Polski, a także goście z zagranicy będą walczyli o zwycięstwo w ponad 35 kategoriach. W sobotę odbędą się eliminacje i finały solistów tańca klasycznego i współczesnego, natomiast w niedzielę eliminacje i finały pozostałych kategorii solo, duetów i zespołów — informuje Ewa Kalka ze Stowarzyszenia Broadway, które jest organizatorem Konkursu Sztuki Baletowej w Elblągu.

W programie imprezy znalazła się również nowość, czyli kategoria Acro Dance. To połączenie dużej ilości elementów akrobatycznych z tańcem.

— Cieszy mnie fakt, że po raz kolejny w Elblągu będziemy gościli uczniów najlepszych szkół w Polsce, a teraz także tancerzy z zagranicy. Chodzi oczywiście o szkoły tańca, stowarzyszenia, fundacje i ośrodki kultury związane ze sztuką baletową, tańcem współczesnym i akrobatyką — mówi Ewa Kalka. — Uczestnicy konkursu zawsze miło wspominają spędzony u nas czas, nie tylko z powodu dobrej organizacji naszego wydarzenia. Termin naszego konkursu zawsze pokrywa się ze Świątecznymi Spotkaniami Elblążan. Dlatego też nasi goście pamiętają Elbląg jako przytulne, wesołe, tętniące życiem miasto i chętnie tutaj wracają — dodaje.

Konkurs odbędzie się w Teatrze im. A. Sewruka przy ul. Teatralnej. Eliminacje w sobotę i niedzielę będą się odbywały w godz. 9-15, a finały w godz. 16.30-20. Bilety cegiełki będzie można kupić bezpośrednio przed wejściem do teatru.

Patronat nad konkursem sprawuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Konkurs Sztuki Baletowej jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
RED