Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Niezwykły koncert elbląskich kameralistów. Walentynki w rytmie Cohena

2018-12-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-21 12:36:31)
Lora Szafran

Lora Szafran

Autor zdjęcia: Beata Wielgosz/nadesłane przez EOK

Z okazji święta zakochanych elbląscy kameraliści organizują koncert z piosenkami kanadyjskiego barda, Leonarda Cohena.

Już 10 lutego w szkole muzycznej spotkamy się z EOK oraz Lorą Szafran i jej zespołem. Lora to wokalna twarz polskiego jazzu, ale równie dobrze czuje się w brzmieniach spod znaku bluesa i spod znaku reggae. W 2011 roku artystka zmierzyła się natomiast z twórczością samego Leonarda Cohena. Jak stwierdziła w jednym z wywiadów, „Suzanne czy Hallelujah to evergreeny wyrażane przez mężczyznę. Moim celem jest nadanie im damskiej perspektywy i damskiej wrażliwości”.

Dzięki temu powstała płyta Sekrety życia według Leonarda Cohena, a pochodzące z niej utwory zabrzmią w niedzielny, lutowy wieczór. Album uzyskał status Złotej Płyty i został wyróżniony przez kanadyjskiego mistrza na jego stronie internetowej jako jedna z nielicznych europejskich i jedyna polska interpretacja cohenowskich szlagierów. W Sali Koncertowej usłyszymy więc polskojęzyczne wersje takich przebojów, jak wspomniane Suzanne i Hallelujach czy Famous Blue Raincoat.

Dla samej Lory Szafran utwory z płyty stanowią zaś połączenie nowoczesności z młodzieńczymi wspomnieniami, gdy „spotykaliśmy się w gronie przyjaciół, na stole świeczki, winko rumuńskie lub węgierskie i słuchaliśmy Cohena lub Grechuty”. Nic dodać, nic ująć.

Koncert: 10.02.2019, godz. 18:00. Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wykonawcy: Marek Moś - dyrygent, Lora Szafran – śpiew, Miłosz Wośko – fortepian, Sebastian Stanny – saksofon, Piotr Aleksandrowicz – gitara, Maciej Szczyciński – bas, Sebastian Frankiewicz – perkusja.
oprac.red
Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gochaK #2666459 | 46.77.*.* 20 sty 2019 18:55

    tylko gdzie można kupić bilety na szafran i czy jeszcze w ogóle są miejsca ?? Szkoda,że pod artykułem brakuje takich podstawowych informacji.

    odpowiedz na ten komentarz