Ulicami Elbląga przejdzie Orszak Trzech Króli

2019-01-03 09:50:20(ost. akt: 2019-01-03 10:27:35)
Orszak Trzech Króli w Elblągu

Orszak Trzech Króli w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Już w niedzielę (6.01) ulicami miasta przejdzie Orszak Trzech Króli.
W tym roku z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II orszak przejdzie pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

Wyruszamy o godz. 13 z Placu Kazimierza Jagiellończyka i przejdziemy ulicami: 12-Lutego, Armii Krajowej, Garbary i Stary Rynek. Zapraszam wszystkich elblążan do uczestnictwa — mówi ks. Piotr Bryk, jeden z organizatorów Orszaku Trzech Króli w Elblągu.

Po zakończeniu Orszaku Trzech Króli w elbląskiej katedrze około godz. 14.30 będzie odprawiona msza św. W tym roku orszaki odbędą się w 751 miejscowościach w Polsce oraz 22 za granicą.

Święto Trzech Króli stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego, należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi.

Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu.

W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski