Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

ZUS kontroluje zwolnienia. Często na chorujących donoszą koledzy z pracy

2019-01-04 14:02:05 (ost. akt: 2019-01-04 14:15:01)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do 30 listopada 2018 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu skontrolował 490 zwolnień lekarskich. Wydane zostały 236 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 168 tys. zł.

Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.

— Zdarzały się przypadki, gdy podczas wizyty pod wskazanym przez chorego adresem, kontrolerzy nikogo nie zastali. Nieobecny, w złożonym wyjaśnieniu podał, że nie było go w domu, ponieważ udał się z chorym dzieckiem do lekarza (otrzymał zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem). Jak mogła wyglądać ta opieka skoro chory opiekował się chorym dzieckiem? Inna chora Pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji. Pewien pan będący na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn, jeden z uczestników wiedząc o tym poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego — informuje Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie.

Wszystkie te osoby zapewne zapomniały, że ubezpieczony, który w okresie niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub też wykorzystywał zwolnienie od pracy niezgodnie z jego celem, traci prawo do wypłaty zwolnienia lekarskiego.

W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2018r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu skontrolował 490 zwolnień lekarskich co do prawidłowości wykorzystania oraz 1761 co do zasadności wystawienia zwolnień. W konsekwencji wydane zostały 236 decyzje odmowne na łączną kwotę ponad 168 tys. zł. Części z tych osób Zakład wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień.
Informacja ZUS


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jak #2655349 | 109.241.*.* 4 sty 2019 16:19

    A zwolnienia policjantów i nauczycieli już skontrolowali????

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)