środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Bruksela chce dokumentacji środowiskowej budowy przekopu. Senator Wcisła "to nie jest żadne zaskoczenie"

2019-01-11 15:45:31 (ost. akt: 2019-01-11 15:37:28)
Senator Jerzy Wcisła

Senator Jerzy Wcisła

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W piątek (11.01) senator Jerzy Wcisła zorganizował konferencję prasową, podczas której odniósł się do informacji, że Komisja Europejska poprosiła o dokumentację środowiskową budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (11.01) w siedzibie Platformy Obywatelskiej, senator Jerzy Wcisła odniósł się do prośby Komisji Europejskiej o dostarczenie dokumentacji środowiskowej budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną.

— Komisja prosi o wstrzymanie prac do czasu, aż zapozna się z tą dokumentacją. To nie jest żadne zaskoczenie. Rząd Polski powinien wiedzieć, co najmniej od połowy 2016 roku, że nim podejmie jakiekolwiek decyzje inwestycyjne w sprawie budowy kanału przez Mierzeję, to Komisja Europejska może żądać dokumentacji środowiskowej — mówi senator Jerzy Wcisła.

Jak podkreślił senator, Komisja otrzymała dokumentację budowy kanału przez Mierzeję 23 maja 2015 roku.
— Taką dokumentację przekazał jeszcze rząd PO-PSL. Ona dotyczyła wszystkich czterech wariantów. Spodziewaliśmy się wtedy, że Komisja Europejska wyda opinię o tej inwestycji do połowy 2016 roku. W międzyczasie były wybory parlamentarne i władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość — mówi senator.

Zaznacza, że gdy zbliżał się termin spodziewanej opinii komisji, wystąpił do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z pytaniami nią.
— Z informacji, jakie otrzymałem jasno wynikało, że ministerstwo prowadzi dialog z Komisją Europejską i od nowa podjęło procedurę uzgodnień. Widać, że wówczas ministerstwo uważało, że trzeba rozmawiać z komisją europejską. To był czerwiec 2016 roku — mówi Jerzy Wcisła.

Jak twierdzi senator, udało mu się wówczas ustalić, że nie ma jednak dialogu z komisją.
— Komisja Europejska, która otrzymała dokumentację od rządu PO-PSL poprosiła o jej uzupełnienie. Rząd polski miał wskazać, który z czterech wariantów jest preferowany. W czerwcu ja już wiedziałem, że na te pytania nie ma odpowiedzi do komisji europejskiej. Spytałem się wówczas ministra: na jakim etapie znajdują się uzgodnienia z komisją europejską odnośnie projektu budowy kanału przez Mierzeję, dlaczego komisja nie otrzymuje oczekiwanych dokumentów i czy brane jest pod uwagę wykonanie odpowiednich badań środowiskowych — mówi senator.

Jak mówi senator Wcisła, ministerstwo poinformowało go wówczas, że jest w stałym kontakcie z Komisją, z którą ustalono, że "jej opinia nie jest konieczna do przyjęcia programu".
— Ministerstwo poinformowało mnie, że nie potrzebuje opinii Komisji Europejskiej, aby budować kanał przez Mierzeję. Z tego wynikało, że ministerstwo przestaje się interesować opinią Komisji. Ale, że przyjmuje do wiadomości, że Komisja oczekuje od ministerstwa dostarczenia jej kompletnej dokumentacji środowiskowej przed rozpoczęciem prac projektowych, czyli przed tym etapem, w którym jesteśmy dzisiaj — mówi Wcisła.

Jak podkreśla senator, obecnie Komisja Europejska konsekwentnie do tego, co napisała w 2016 roku pyta o dokumentację środowiskową.

Senator zapytany o to, czy Polska może nie liczyć się z opinią Komisji senator odpowiedział:
— Tłumaczenia ministerstwa, że skoro inwestycji nie prowadzimy ze środków unijnych, to nie musimy prosić Komisji Europejskiej o zaopiniowanie są bzdurne. Jeśli w środowisku Natura 2000 ktoś będzie chciał przeprowadzić później prywatną inwestycję będzie musiał to zrobić zgodnie z dyrektywami unijnymi — mówi Jerzy Wcisła.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a1410 #2662038 | 37.47.*.* 13 sty 2019 21:00

  Pruska Ośmiornica...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. kiki #2661964 | 83.20.*.* 13 sty 2019 18:28

  Z czego sie cieszysz ZDRAJCO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ju #2661560 | 83.9.*.* 12 sty 2019 21:39

  Dlaczego pan Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński a teraz jesteśmy uzależnieni pod każdym względem przecież dobrze wiedział co nas czeka?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. MP #2661410 | 88.156.*.* 12 sty 2019 15:48

  Pewnie PO-NOWOCZESNA doniosła na własny kraj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. TQMSECH #2661324 | 79.124.*.* 12 sty 2019 12:55

   budowa przekopu jest BEE , ale budowa zamku w obszarze NATURA 2000 w Puszczy Noteckiej jest CACY - w tym temacie brukselskie urzędasy nie domagają się żadnych papierów nie mówiąc już o terrorystach nazywających siebie ,,ekolodzy ''

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)