Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Za zniszczenie Dębu Pamięci trafił przed sąd

2019-01-16 10:16:09 (ost. akt: 2019-01-16 10:23:17)
ilustracja to treści

ilustracja to treści

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

To z głupoty i nadmiaru wypitego alkoholu - tak swoje zachowanie tłumaczył przed prokuratorem Krzysztof M., który w wrześniu ur. połamał Dąb Wolności na terenie szkoły w Gronowie Górnym. Mężczyzna został skazany za znieważenie miejsca pamięci.

Zdarzenie miało miejsce 22 września 2018 roku, około godziny 15 na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym przy ul. Szmaragdowej 5. Tam kamery monitoringu zarejestrowały mężczyznę, który podchodzi do Dębu Pamięci i go łamie. Zabezpieczony monitoring z kamer autobusu, zarejestrował sprawcę zaraz po zdarzeniu i pomógł w jego zatrzymaniu.

Po publikacji komunikatu w mediach mężczyzna sam zgłosił się do komendy. Krzysztof M. złożył wyjaśnienia i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Jak powiedział zrobił to z głupoty oraz z nadmiaru wypitego alkoholu. 39-latek usłyszał zarzut z art. 261 KK. "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Krzysztof M. nie uniknie kary za swój czyn.

— Na posiedzeniu niejawnym Sąd wydał wyrok nakazowy, którym skazał oskarżonego na karę grzywny w wymiarze 50 stawek dziennych po 30 zł oraz orzekł na rzecz Szkoły Podstawowej w Gronowie Górnym 500 zł nawiązki — informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
as