Piątek, 24 marca 2023. imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Jest pozwolenie wodnoprawne na przekop przez Mierzeję Wiślaną

2019-01-23 10:09:46 (ost. akt: 2019-01-23 10:11:16)

Autor zdjęcia: Urząd Morski w Gdyni

Dyrektor RZGW Wody Polskie w Gdańsku wydał pozwolenie wodnoprawne na wykonanie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. To jeden z dokumentów, które musi uzyskać inwestor, by rozpocząć budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.

O wydaniu decyzji kończącej postępowanie – wszczęte na wniosek Urzędu Morskiego w Gdyni – poinformował we wtorek (22.01) rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Pozwolenie wodnoprawne jest dokumentem niezbędnym dla uzyskania przez inwestora zgody na rozpoczęcie prac, którą wydaje wojewoda. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Pod koniec grudnia został ogłoszony przetarg na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Drugi, planowany w pierwszej połowie 2019 roku roku, ma dotyczyć prac na rzece Elbląg, polegających na obudowie brzegów oraz robotach czerpalnych. Termin trzeciego przetargu, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym, zależy od stanu zaawansowania budowy wyspy; inwestor przewiduje, iż nastąpi to za półtora do dwóch lat.

W drugiej połowie grudnia do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej trafiło pismo z Komisji Europejskiej, w którym zwrócono się o podanie argumentów z decyzji środowiskowej przemawiających za budową kanału żeglugowego. W odpowiedzi MGMiŻŚ przygotowało wnioski naukowe pochodzące m. in. z raportu środowiskowego oraz argumenty natury geopolitycznej. Unijni urzędnicy aktualnie analizują pismo.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Budowa kanału potrwa do 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.
opr.as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alibaba #2667884 | 37.47.*.* 23 sty 2019 10:28

    tylko patrzeć jak podniosą ceny za paliwo itp bo muszą jakoś pieniądze na to zdobyć

    odpowiedz na ten komentarz