Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Związek szykuje projekty

2019-01-24 08:57:38 (ost. akt: 2019-01-24 11:05:34)
W Urzędzie Miejskim w Ostródzie odbyło się w środę spotkanie przedstawicieli Związku Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Brali w nim m.in. udział przedstawiciele Iławy (burmistrz Dawid Kopaczewski i wiceburmistrz Mariola Zdrojewska) i gminy I

W Urzędzie Miejskim w Ostródzie odbyło się w środę spotkanie przedstawicieli Związku Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Brali w nim m.in. udział przedstawiciele Iławy (burmistrz Dawid Kopaczewski i wiceburmistrz Mariola Zdrojewska) i gminy I

Autor zdjęcia: Barbara Chadaj-Lamcho

— Przed nami batalia o środki na budowę infrastruktury turystycznej wzdłuż kanału, gminy mają wiele pomysłów — mówi Stanisław Gorczyca, przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego.

W Urzędzie Miejskim w Ostródzie odbyło się w środę (23.01.) spotkanie przedstawicieli Związku Gmin Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. To było ważne spotkanie poświęcone m.in. budżetowi związku i inwestycjom, jakie powinny powstać nad Kanałem Elbląskim. Związek powstał właśnie po to, by promować ten unikalny zabytek sztuki hydrotechnicznej z XIX wieku i tworzyć warunki dla rozwoju turystyki w gminach położonych nad Kanałem.

— W ubiegłej kadencji podjęliśmy próby pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale były nieskuteczne — mówi Stanisław Gorczyca. — Teraz przygotujemy projekt wspólny dla wszystkich gmin położonych nad Kanałem, a gminy mają wiele ciekawych pomysłów. To nasz atut w staraniach o środki z samorządu województwa, że będzie to projekt wielu gmin. Będę za tym mocno lobbował.

Kolejną ważną sprawą jest dokończenie rewitalizacji Kanału. Chodzi o odcinek Miłomłyn – Iława. Tu potrzebne jest pogłębienie, odmulenie dna i faszynowanie, by udrożnić szlak żeglowny. Zawiązek będzie prowadził w tej sprawie rozmowy z Zarządem Dróg Wodnych.

Wciąż trwają też starania o wpisanie Kanału na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten jedyny na świecie funkcjonujący szlak żeglowny z systemem zabytkowych pochylni, działający w oryginalnej formie od ponad 140 lat, w 2011 roku, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, został wpisany na listę Pomników Historii. Dołączył tym samym do obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Samorządy liczą na o, że umieszczenie Kanału na liście, znacznie podwyższy liczbę turystów, żeglarzy i wodniaków w tym rejonie. Ponadto ułatwiłoby promocję i starania o dotacje unijne dla obiektu i ościennych gmin.

Związek tworzą miasta Elbląg, Iława, Ostróda, miasta i gminy Morąg, Miłomłyn i Pasłęk oraz gminy Iława, Małdyty, Ostróda, Rychliki i Zalewo. Na środowym spotkaniu wybrano władze na kolejną kadencję.

Przewodniczący Zgromadzenia został ponownie Stanisław Gorczyca, a wiceprzewodniczącym Krzysztof Harmaciński. W skład zarządu weszli: przewodniczący – Zbigniew Michalak, wiceprzewodniczący Krzysztof Konert oraz członkowie: Krzysztof Gawryś, Tomasz Kasprzak, Cezary Wawrzyński, Wiesław Śniecikowski i Dawid Kopaczewski.
bcl